Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Katar, kaszel, ból gardła - sezon chorobowy w pełni! Jednak nie każda infekcja, która nas teraz dopada, wymaga antybiotyku. Zanim po niego sięgniemy, warto upewnić się czy aby na pewno jest on nam potrzebny. Pomocny w tym może być domowy test CRP, czyli badanie poziomu białka ostrej fazy.
Zażywamy za dużo antybiotyków, niestety często "w ciemno" lub na własne żądanie. W efekcie czego rośnie liczba bakterii opornych. Zanim więc wybierzemy się do lekarza, warto sprawdzić, czy infekcja, która nas dopadła ma podłoże bakteryjne - wymagające antybiotyku, czy wirusowe - wymagające leczenia objawowego lekami dostępnymi bez recepty.
Pomocny jest w tym domowy test CRP (np. GRAND MED CRP test). Pozwala na samodzielne zbadanie poziomu białka C-reaktywnego w organizmie, a tym samym na sprawdzenie, jaka jest prawdopodobna przyczyna kaszlu, gorączki lub bólu gardła. W ten sposób dowiemy się czy rzeczywiście jest to infekcja bakteryjna, czy tylko zwykła "wirusówka".
Wykonanie takiego testu jest proste i bezbolesne. Przy pomocy mikropipety samodzielnie pobieramy niewielką kroplę krwi, a następnie mieszamy ze specjalnym roztworem. 4 krople powstałej mieszanki nanosi się na test i czeka 5 minut. Domowy CRP test pozwala określić stężenie białka C-reaktywnego w trzech przedziałach. Pierwszy, czyli poniżej 10mg/l oznacza stężenie fizjologiczne tj. brak infekcji bakteryjnej. Przedział 10-30 mg/l wskazuje na możliwą infekcję wirusową, w tym przypadku zaleca się ponowne wykonanie badania za 2-3 dni, jeśli stan zdrowia nie ulega poprawie. Wynik powyżej 30 mg/l wskazuje z wysokim prawdopodobieństwem infekcję bakteryjną i jest wyraźnym sygnałem do pilnej konsultacji z lekarzem.
Kiedy warto sięgnąć po tego typu test? Przede wszystkim, kiedy dopadnie nas infekcja o nieznanej przyczynie. Wykonanie testu może pomóc we wstępnym ustaleniu powodów złego samopoczucia, jest także cenną informacją dla lekarza. Test warto więc zrobić dla pewności, kiedy pojawiają się objawy choroby sugerujące infekcje bakteryjną, są to: dreszcze, gorączka powyżej 38 st. C, mokry kaszel, ból gardła i uczucie drapania, a także nalot na migdałkach i ich spulchnienie, śluzowy katar, ból zatok i uczucie osłabienia. Przy pomocy testu można monitorować również skuteczność podjętego już leczenia. Uwaga! Wynik wskazujący na infekcję bakteryjną powinien być pilnie skonsultowany z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, lekceważenie infekcji bakteryjnej może doprowadzić do poważnych infekcji, a nawet sepsy.
Cena pojedynczego testu GRAND MED CRP test to 29-34 zł. Opakowanie z dwoma testami kosztuje od 38 do 44 zł. Test można nabyć w aptekach stacjonarnych i internetowych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.02.2017, 16:24 |
Źródło informacji | Guarana PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
30 lat realnej pomocy: jubileusz Ogólnopolskiego Pogotowia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Niebieska Linia” PAP
Ponad 394 tys. rozmów telefonicznych, 28 tys. odpowiedzi e-mailowych, 8 tys. interwencji - to bezcenny dorobek trzech dekad funkcjonowania Ogólnopolskiego Pogotowia „Niebieska Linia”, działającego na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU). Jubileusz zbiega się w czasie z 20-leciem obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.- 04.07.2025, 10:20
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Motorowodniacy mówią: wykopmy e-papierosy na aut
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego dołącza do kampanii edukacyjnej dotyczącej zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie, szczególnie przez młodzież, jednorazowych e-papierosów. Kampanię zainicjował wiosną tego roku Polski Związek Szermierczy.- 03.07.2025, 11:32
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
-
Image
Prof. Paradowska-Stankiewicz: szczepienia ochronne są kluczowe dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju PAP
Sytuacja epidemiologiczna w kraju zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to biologiczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne. Wśród czynników biologicznych kluczowe są szczepienia ochronne, które, choć tracą na popularności, wciąż skutecznie chronią nas przed chorobami zakaźnymi, poprawiając długość i jakość życia - wskazała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, zastępczyni kierownika Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB, i konsultant krajowy ds. epidemiologii podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”.- 03.07.2025, 08:45
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ