Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Fundacja Rektorów Polskich podsumowuje trzyletni projekt badawczy prowadzony wspólnie z Pearson Central Europe poszukujący odpowiedzi na pytanie, czy polskie uczelnie mogłyby z pożytkiem prowadzić programy kształcenia w ramach tzw. „krótkiego cyklu”. Punktem wyjścia jest piąty poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, czyli system porządkujący wiedzę oraz kompetencje uzyskiwane w poszczególnych etapach kształcenia w Polsce.
Łącznie jest to 8 poziomów, a każdy z nich oznacza kolejny poziom edukacji. Jednym z najważniejszych wniosków płynących z projektu jest potrzeba wprowadzenia dodatkowego piątego poziomu do polskiego sytemu szkolnictwa wyższego.
"Badania FRP wskazują, że studiami poziomu 5. zainteresowani są kandydaci o różnych potrzebach i doświadczeniach życiowych. Mogą to być osoby dojrzałe, które zgromadziły znaczące doświadczenie zawodowe po szkole średniej i szukają dla niego podbudowy w postaci wiedzy. Mogą to być kandydaci jeszcze niezdecydowani, co do dalszej ścieżki kształcenia, chcący rozeznać swoje zdolności i możliwości na studiach nieco łatwiejszych i krótszych - a potem je kontynuować na tym samym, bądź innych kierunkach" - mówi prof. Ewa Chmielecka, Fundacja Rektorów Polskich.
Piąty poziom idealnie wpisuje się w realizację idei kształcenia, przez całe życie oferując możliwość wejścia na rynek pracy lub kontynuowania kształcenia na poziomie wyższym po zakończeniu programu na poziomie 5. od razu lub nawet po latach pracy zawodowej.
O programach kształcenia na poziomie piątym, będą debatować organizatorzy i goście konferencji „Poziom 5. - brakujące ogniwo. Uczelnia, społeczeństwo, rynek pracy”, która odbędzie się już 14 marca w Warszawie. W konferencji wezmą udział także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Więcej: http://www.frp.org.pl/pl/wydarzenia/487-konferencja-poziom-5-brakujace-ogniwo.html
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.03.2017, 15:43 |
Źródło informacji | Pearson Central Europe |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ