Pobierz materiał i Publikuj za darmo
We wtorek na wyjazdowym posiedzeniu w Tallinie Komisja Środowiskowa Komitetu Regionów UE (ENVE) przyjęła projekt dokumentu pozytywnie oceniającego strategię kosmiczną dla Europy, zaproponowaną przez Komisję Europejską.
Projekt opinii samorządowców zostanie teraz skierowany pod głosowanie całego Komitetu Regionów na posiedzeniu plenarnym, które odbędzie w październiku. Dokument trafi następnie do Komisji Europejskiej, jako oficjalne stanowisko władz samorządowych UE.
Wpływ na opinię w kształcie przyjętym przez komisję ENVE miał m.in. marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl. Jak podkreślił marszałek w rozmowie w Serwisem Samorządowym PAP, strategia kosmiczna dla Europy jest „niezwykle ważnym dokumentem”, ponieważ zwraca uwagę na konieczność większego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, co staje się możliwe dzięki prowadzonym badaniom i sieciowaniu współpracy różnych podmiotów. „W ślad za rozwojem partnerstw i współpracy powinien następować rozwój technologii, znajdujących również zastosowanie w życiu codziennym” - zaznaczył Ortyl.
Jak czytamy w projekcie opinii Komitetu Regionów, technologie kosmiczne mogą być przydatne m.in. w sektorze publicznym. Chodzi np. o codzienne monitorowanie terytorium, czy ocenę stanu zasobów naturalnych: wód, jakości powietrza itp. Zaawansowane technologie można również zastosować do weryfikacji systemu dotacji, a także we wczesnym wykrywaniu i zapobieganiu nielegalnym zabudowom. Dodatkowo technologie kosmiczne mogą być przydatne do poprawy efektywności energetycznej budynków.
Unijni samorządowcy podkreślają w przyjętym dokumencie znaczenie regionów w realizacji polityki kosmicznej UE. „W naszej opinii, władze regionalne (…) powinny być postrzegane jako koordynatorzy regionalnej polityki kosmicznej. W tym kontekście należy podkreślić działania regionów zrzeszonych w Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS, które dotyczą wykorzystania pełnego potencjału technologii kosmicznych” - podkreślił Ortyl. Podkarpacie przystąpiło do stowarzyszenia w maju br.
Ponadto, zdaniem marszałka, należy wspierać tworzenie w regionach inkubatorów przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby pobudzić przedsiębiorczość w sektorze kosmicznym.
W projekcie opinii KR wskazano również na potrzebę przetwarzania dużych zbiorów danych, które pozwolą wypracować innowacyjne rozwiązania i zwiększyć bezpieczeństwo cybernetyczne w UE. „Innowacyjne rozwiązania i lepszą ochronę przed atakami cybernetycznymi można zagwarantować jedynie poprzez zaoferowanie przedsiębiorstwom lepszego dostępu do danych i inspirującej współpracy z naukowcami, uniwersytetami i sektorem publicznym” - zaznaczono.
W dokumencie odniesiono się także do funkcjonowania programów kosmicznych Galileo i EGNOS (nawigacja satelitarna) oraz Copernicus (obserwacja Ziemi, monitoring środowiska i bezpieczeństwa), podkreślając m.in. potrzebę długoterminowego finansowania.
W latach 2014-2020 Unia Europejska zainwestuje w programy kosmiczne ponad 12 mld euro.
Z Tallina: Mateusz Kicka
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.07.2017, 17:00 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Andersen rozszerza globalną ofertę usług wyceny w 10 krajach Azji i Pacyfiku
- 22.11.2024, 09:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
BingX otwiera Strefę Innowacyjnych Rozwiązań na rynku spot, aby maksymalnie wykorzystać potencjał rynku byka
- 22.11.2024, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Orsted: za dwa lata ruszamy z produkcją energii z morskiej farmy wiatrowej PAP
„Orsted wspólnie z PGE realizuje projekt Baltica 2. Jest to największy kiedykolwiek zrealizowany w Polsce projekt energetyki odnawialnej o mocy 1,5 GW” – mówiła Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Orsted Offshore Polska, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024.- 22.11.2024, 09:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom