Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb informuje:
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia ws. czterech mężczyzn zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Oskarżonym zarzuca się podrabianie kart płatniczych, a jednemu również nielegalne posiadanie broni oraz narkotyków.
11 lipca 2017 roku Prokuratura w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Elblągu akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Ukrainy i dwóm obywatelom Polski. Z materiałów śledztwa wynika, że mężczyźni działając wspólnie i w porozumieniu popełnili przestępstwa polegające na podrobieniu i czynieniu przygotowań do podrobienia kart płatniczych. Podrobione karty mieli wykorzystać do osiągania korzyści majątkowych.
Trzech oskarżonych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała 30 lipca 2016 roku. Do zatrzymania doszło w woj. warmińsko-mazurskim. Funkcjonariusze przeprowadzili również przeszukanie samochodu, którym w czasie zatrzymania poruszali się mężczyźni. W wyniku tych czynności, ujawniono i zabezpieczono rzeczy w postaci kart debetowych z oznaczeniami w języku rosyjskim i niemieckim, kart z paskiem magnetycznym oraz sprzętu do tzw. „skimmingu”, takim jak czytnik kart magnetycznych i laptop ze specjalistycznym oprogramowaniem służącym do jego obsługi.
Wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa opisanego w art. 310 kodeksu karnego (Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, polski albo obcy znak pieniężny, który został ustalony jako prawny środek płatniczy, jednak nie został jeszcze wprowadzony do obiegu, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności) prokuratura wszczęła śledztwo, zaś sąd aresztował trzech podejrzanych. Mężczyznom grożą kary do 25 lat pozbawienia wolności.
W wyniku dalszych czynności ABW zatrzymała czwartego podejrzanego Jacka M. W czasie przeszukania jego mieszkania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli broń palną, na którą nie posiadał on wymaganego zezwolenia, oraz znaczne ilości środków psychotropowych w postaci amfetaminy i tabletek „ecstasy”. Mężczyźnie postawiono zarzuty popełnienia czynów z art. 310 § 2 k.k. (Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub znak pieniężny albo dokument określone w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.), a także z art. 263 § 2 k.k. (Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8) oraz z art. 62 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Art. 62. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 2. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.).
Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.08.2017, 12:42 |
Źródło informacji | KPRM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |