Newsletter

Zdrowie i styl życia

Międzynarodowa konferencja Polskiego Towarzystwa Hipertermii Onkologicznej pt. ,,Miejsce Hipertermii w Polskiej Medycynie''

25.10.2017, 18:50aktualizacja: 25.10.2017, 18:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rolf Issels
Rolf Issels
20-21 października w Piekarach Śląskich odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona hipertermii z udziałem najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie gorączki i hipertermii z całego świata. Tematem wiodącym spotkania było zastosowania hipertermii w leczeniu onkologicznym oraz aktualny stan badań klinicznych dotyczących tej terapii.

Jednym z głównych celów konferencji było rozpropagowanie fachowej wiedzy medycznej na temat najnowszych dokonań w zakresie hipertermii oraz przełamanie istniejących wśród części środowiska polskich onkologów nieufności wobec tej metody terapeutycznej. Hipertermia jest uznawana w Europie i na świecie obok immunoterapii za czwarty filar onkologii. Jak podkreślił dr hab. n. med. Bogdan Michalski, prezes Polskiego Towarzystwa Hipertermii Onkologicznej – „Hipertermia ze względu na udowodnione podstawy biologicznego współdziałania w skojarzeniu z większością leków cytostatycznych, jak i promieniowaniem jonizującym, a także ze względu na udowodniony brak toksyczności jest metodą rekomendowaną przez towarzystwa naukowe na całym świecie w terapii wielu nowotworów. Szkoda, że jest tak mało znana wśród polskich onkologów. Mam nadzieję, że ta konferencja przyczyni się do zmiany tej sytuacji i hipertermia będzie stosowana w polskiej onkologii w szerszym zakresie”.

Elizabeth Repasky, Zeljko Vujaskovic, Rolf Issels, Niloy Ranjan Datta, Boris Hübenthal, Jacoba van der Zee i Gerard C. van Rhoon to tylko część uznanych nazwisk grona wykładowców konferencji, która skupiła ponad 100 słuchaczy z Polski.

Do Piekar Śląskich przyjechali najwybitniejsi naukowcy i lekarze zajmujący się hipertermią z całego świata. Usłyszeliśmy wystąpienia gości z USA, Holandii, Szwajcarii, Niemiec i oczywiście z różnych stron Polski. Przedstawiono standardowe sposoby leczenia systemowego w połączeniu z hipertermią. Doktor Jacoba van der Zee zaprezentowała wyniki randomizowanych badań klinicznych na podstawie których ustanowiono hipertermię skojarzoną z radioterapią jako standardowe leczenie onkologiczne w Holandii w leczeniu raka szyjki macicy, nawrotowego raka piersi, czerniaka oraz nowotworów szyi i głowy. Jedna z sesji poświęcona została procesom immunologicznym i molekularnym występującym w trakcie leczenia hipertermią. Doktor Bettina Weigelin z Centrum Onkologii MD Anderson w Teksasie przedstawiła immunostymulujące efekty hipertermii. Profesor Zeljko Vujaskovic z Uniwersytetu Medycznego w Maryland zwrócił uwagę na efekt synergii występującej pomiędzy hipertermią a protonoterapią. Ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchano prezentacji doktora Borisa Huebenthala, dyrektora Centrum Onkologii Integracyjnej w Zurychu, który omówił obiecujące przypadki kliniczne pacjentów z regresją nowotworów po terapii z zastosowaniem hipertermii. Profesor Rolf Issels z Uniwersytetu Medycznego Lugwig Maximilians z Monachium zaprezentował założenia aktualnie prowadzonego badania klinicznego III fazy HEAT, poświęconego skuteczności łączenia hipertermii z chemioterapią w resekcyjnym raku trzustki. Jak zauważano, o rosnącym znaczeniu hipertermii w polskiej onkologii świadczy fakt włączenia się polskich ośrodków do badań klinicznych z zakresu hipertermii. Jednym z takich ośrodków jest Wielkopolskie Centrum Onkologii, zaś we wspomnianym badaniu HEAT uczestniczy Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Prowadzi je profesor Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków. Swoimi doświadczeniami podzielili się także lekarze z polskich ośrodków onkologicznych stosujący na co dzień hipertermię w praktyce klinicznej - z Białostockiego Centrum Onkologii, Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz rybnickiej placówki Onkoterm.

Konferencja została objęta honorowymi patronatami: Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Link do strony www konferencji: http://konferencja2017.ptho.pl/.

KONTAKT:

Polskie Towarzystwo Hipertermii Onkologicznej

Joanna Konarzewska

tel. +48 536 900 333

e-mail: sekretariat@ptho.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.10.2017, 18:50
Źródło informacji PTHO
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii