Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jednym z głównych celów konferencji było rozpropagowanie fachowej wiedzy medycznej na temat najnowszych dokonań w zakresie hipertermii oraz przełamanie istniejących wśród części środowiska polskich onkologów nieufności wobec tej metody terapeutycznej. Hipertermia jest uznawana w Europie i na świecie obok immunoterapii za czwarty filar onkologii. Jak podkreślił dr hab. n. med. Bogdan Michalski, prezes Polskiego Towarzystwa Hipertermii Onkologicznej – „Hipertermia ze względu na udowodnione podstawy biologicznego współdziałania w skojarzeniu z większością leków cytostatycznych, jak i promieniowaniem jonizującym, a także ze względu na udowodniony brak toksyczności jest metodą rekomendowaną przez towarzystwa naukowe na całym świecie w terapii wielu nowotworów. Szkoda, że jest tak mało znana wśród polskich onkologów. Mam nadzieję, że ta konferencja przyczyni się do zmiany tej sytuacji i hipertermia będzie stosowana w polskiej onkologii w szerszym zakresie”.
Elizabeth Repasky, Zeljko Vujaskovic, Rolf Issels, Niloy Ranjan Datta, Boris Hübenthal, Jacoba van der Zee i Gerard C. van Rhoon to tylko część uznanych nazwisk grona wykładowców konferencji, która skupiła ponad 100 słuchaczy z Polski.
Do Piekar Śląskich przyjechali najwybitniejsi naukowcy i lekarze zajmujący się hipertermią z całego świata. Usłyszeliśmy wystąpienia gości z USA, Holandii, Szwajcarii, Niemiec i oczywiście z różnych stron Polski. Przedstawiono standardowe sposoby leczenia systemowego w połączeniu z hipertermią. Doktor Jacoba van der Zee zaprezentowała wyniki randomizowanych badań klinicznych na podstawie których ustanowiono hipertermię skojarzoną z radioterapią jako standardowe leczenie onkologiczne w Holandii w leczeniu raka szyjki macicy, nawrotowego raka piersi, czerniaka oraz nowotworów szyi i głowy. Jedna z sesji poświęcona została procesom immunologicznym i molekularnym występującym w trakcie leczenia hipertermią. Doktor Bettina Weigelin z Centrum Onkologii MD Anderson w Teksasie przedstawiła immunostymulujące efekty hipertermii. Profesor Zeljko Vujaskovic z Uniwersytetu Medycznego w Maryland zwrócił uwagę na efekt synergii występującej pomiędzy hipertermią a protonoterapią. Ze szczególnym zainteresowaniem wysłuchano prezentacji doktora Borisa Huebenthala, dyrektora Centrum Onkologii Integracyjnej w Zurychu, który omówił obiecujące przypadki kliniczne pacjentów z regresją nowotworów po terapii z zastosowaniem hipertermii. Profesor Rolf Issels z Uniwersytetu Medycznego Lugwig Maximilians z Monachium zaprezentował założenia aktualnie prowadzonego badania klinicznego III fazy HEAT, poświęconego skuteczności łączenia hipertermii z chemioterapią w resekcyjnym raku trzustki. Jak zauważano, o rosnącym znaczeniu hipertermii w polskiej onkologii świadczy fakt włączenia się polskich ośrodków do badań klinicznych z zakresu hipertermii. Jednym z takich ośrodków jest Wielkopolskie Centrum Onkologii, zaś we wspomnianym badaniu HEAT uczestniczy Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Prowadzi je profesor Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków. Swoimi doświadczeniami podzielili się także lekarze z polskich ośrodków onkologicznych stosujący na co dzień hipertermię w praktyce klinicznej - z Białostockiego Centrum Onkologii, Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz rybnickiej placówki Onkoterm.
Konferencja została objęta honorowymi patronatami: Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Link do strony www konferencji: http://konferencja2017.ptho.pl/.
KONTAKT:
Polskie Towarzystwo Hipertermii Onkologicznej
Joanna Konarzewska
tel. +48 536 900 333
e-mail: sekretariat@ptho.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.10.2017, 18:50 |
Źródło informacji | PTHO |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom