Newsletter

NIE dla radioterapii w Otwocku

26.10.2017, 16:13aktualizacja: 26.10.2017, 16:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Affidea Polska (1)
Affidea Polska (1)
Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku istnieje od 2013 r. i od tego czasu walczy o przyznanie kontraktu z NFZ na radioterapię pacjentów z oddalonych od Warszawy regionów Mazowsza. Już w 2016 urzędnicy odmówili pacjentom leczenia w Ośrodku w Otwocku. Kolejny raz stało się to w tym roku, mimo, że placówka jest uwzględniona w mapach potrzeb zdrowotnych.

Ośrodek Affidea w Otwocku przez trzy lata prowadził radioterapię pacjentów onkologicznych na własny koszt.

W sierpniu 2017 r. Mazowiecki Oddział NFZ ogłosił postępowanie na świadczenie radioterapii dla województwa mazowieckiego. Pojawiła się nadzieja na utrzymanie Ośrodka i szansa dla setek ciężko chorych pacjentów na najnowocześniejsze leczenie.

W ramach procedury konkursowej MCO Affidea w Otwocku otrzymało pozytywną rekomendację Komisji Konkursowej NFZ, która potwierdziła pełne przygotowanie oraz spełnienie określonych przez przepisy standardów. Co więcej, Ośrodek podpisał na początku września 2017 r. protokół z negocjacji konkursowych, godząc się na zaproponowane przez NFZ warunki. Niestety 3 dni później NFZ zdecydował o przyznaniu całego kontraktu innemu ośrodkowi z Warszawy.

Warszawa otrzymała kolejny już ośrodek, do którego będą kierowani pacjenci wymagający leczenia radioterapią. Brak kontraktu dla Ośrodka w Otwocku oznacza ograniczenie dostępu do leczenia dla mieszkańców podwarszawskich gmin i dalszych części Mazowsza, i przyczyni się do wydłużenia czasu dojazdu. Oznacza to również dodatkowy wysiłek dłuższego powrotu do domu dla wycieńczonych chorych.

Ośrodek w Otwocku starał się o kontrakt z NFZ dla dobra pacjentów, także tych, których udało im się leczyć na własny koszt. Wartość udzielonych przez Affidea świadczeń dla chorych wyniosła wtedy ponad 20 mln zł. To środki, które "zaoszczędził" NFZ. (Dla porównania: teraz Ośrodek starał się o kontrakt w wysokości 3 mln zł). Niestety możliwości dalszego finansowania się skończyły. Finalnie, najnowocześniejszy sprzęt do radioterapii wart 30 mln zł, będzie musiał zostać zdemontowany i przewieziony do innych ośrodków w kraju, a pacjenci z południowo-wschodniej części Mazowsza będą musieli ustawiać się w kolejkach w Warszawie.

Dzięki naszym pacjentom wiemy, że nadzieja nie może w nas zgasnąć. Ostateczna decyzja o dostępności radioterapii na Mazowszu będzie należała do prezesa NFZ w procedurze odwoławczej, z której Ośrodek w Otwocku jeszcze zamierza skorzystać.

KONTAKT:

Marta Soluch

tel. kom. 604 898 394

e-mail: marta.soluch@lbrelations.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.10.2017, 16:13
Źródło informacji LB Relations
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ