Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Deklaracja ze Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli to rozsądny kompromis, poparty planem konkretnych działań na rzecz dalszej integracji partnerów PW z UE – mówił minister Witold Waszczykowski w piątek w Brukseli.
– Potwierdziliśmy uznanie dla europejskich aspiracji naszych partnerów i wyznaczyliśmy konkretne cele na przyszłość – podkreślił szef polskiego MSZ podczas dzisiejszego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego z Wysoką Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federicą Mogherini oraz komisarzem UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannesem Hahnem. Minister przypomniał, że Polska zawsze popierała zasadę otwartych drzwi do Unii Europejskiej i perspektywę członkostwa krajów Partnerstwa Wschodniego.
Rozmowy odbyły się na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego, równolegle do spotkania głów państw i rządów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem oraz przewodniczącym Rady UE Donaldem Tuskiem, w którym ze strony polskiej uczestniczyła premier Beata Szydło.
Rozmowy ministrów z Federicą Mogherini i Johannesem Hahnem dotyczyły przyszłości Partnerstwa Wschodniego w perspektywie do 2020 r. i dalszej, a także reformy jego struktury. Minister Witold Waszczykowski ocenił, że należy skupić się na konsekwentnej realizacji wyznaczonych celów. - „Konieczna jest jasna wizja polityczna wzajemnej współpracy i przyjęcie bardziej przekrojowego podejścia. Musimy przeciwdziałać sprowadzeniu spotkań w ramach Partnerstwa do technicznych rozmów na temat wdrażania reform”.
Minister Witold Waszczykowski mówił też o przyszłości Partnerstwa Wschodniego w dłuższej perspektywie. Zwrócił uwagę, że po dziewięciu latach istnienia Partnerstwa udało się wypracować podstawową bazę prawną wzajemnych relacji oraz że jego przyszłość będzie opierała się na wdrażaniu przyjętych zobowiązań. – Wśród wszystkich pól współpracy sektorowej w ramach Partnerstwa musimy skupić się na tych, które przynoszą najwięcej wartości dodanej w innych dziedzinach, które przekładają się na bezpośrednie korzyści dla naszych obywateli i które są akceptowane przez wszystkie kraje Partnerstwa i UE. Moim zdaniem takie pola współpracy sektorowej, to rozbudowa wzajemnych połączeń transportowych, energetycznych, cyfrowych oraz międzyludzkich (connectivity), wsparcie młodzieży oraz wspieranie odporności krajów Partnerstwa – dodał szef polskiej dyplomacji.
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych zostało zorganizowane z inicjatywy Wysokiej Przedstawiciel Federiki Mogherini oraz komisarza Johannesa Hahna.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ march/ skr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.11.2017, 20:42 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |