Newsletter

GUS: w 2016 r. spadła liczba osób korzystających z pomocy społecznej

07.01.2018, 11:08aktualizacja: 07.01.2018, 11:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W 2016 r., w porównaniu do poprzednich lat, znacznie spadła liczba osób, które korzystają z pomocy społecznej; duży wpływ miało na to wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus" oraz spadek bezrobocia - wynika z danych GUS.

GUS podał, że liczba beneficjentów pomocy społecznej w 2016 r. - w porównaniu z 2015 r. - zmniejszyła się o 9,2 proc. i był to największy (liczony rok do roku poprzedniego) spadek ich liczby od 2008 r.

Z kolei liczba gospodarstw domowych, które korzystają z pomocy społecznej w 2016 r. - w porównaniu z 2015 r. - zmniejszyła się o 5,3 proc. "I tak znaczny spadek (o ponad 5 proc. corocznie) utrzymuje się od 3 lat" - podkreślił GUS.

W 2016 r. z pomocy społecznej - podał Główny Urząd Statystyczny - skorzystało 1029,3 tys. gospodarstw domowych i 2478,7 tys. osób, w tym 30,3 tys. osób bezdomnych.

GUS zwrócił uwagę, że na zmniejszenie się liczby osób korzystających z pomocy społecznej miało wpływ wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus". W raporcie podkreślono, że program znacząco pomógł "ubogim beneficjentom" pomocy społecznej. "W wyniku obliczeń ustalono, że wraz z realizacją wypłat świadczenia wychowawczego +Rodzina 500 plus+ liczba ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w gospodarstwach domowych w skali kraju zmniejszyła się do 899 tys. osób, tj. spadła o ponad 45 proc" - czytamy w badaniu.

GUS zwrócił w badaniu uwagę, że sytuacja na rynku pracy ma największy wpływ na liczbę korzystających z pomocy społecznej. "Obserwowana w ostatnich latach malejąca stopa bezrobocia koreluje z malejącą populacją korzystających z pomocy społecznej, zwłaszcza beneficjentów z gospodarstw rodzinnych z dziećmi na utrzymaniu" - zaznaczono. (PAP)

pż/ js/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.01.2018, 11:08
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ