Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wiedeń pod kątem czystości przestrzeni publicznej jest dziś uznawany za wzór godny naśladowania i to zarówno na arenie lokalnej, jak i międzynarodowej.
Do utrzymania czystości w mieście powołano już 10 lat temu tzw. waste watchers, czyli specjalny personel, którego zadaniem jest dopilnowanie czystości, ewentualnie ukaranie osób, które zaśmiecają miasto.
Waste watchers można spotkać na wiedeńskich ulicach i w parkach, najczęściej w dwuosobowych patrolach, w ubraniu cywilnym. Od 2008 r. przeprowadzili 64.000 czynności urzędowych. W samym roku 2017 przyznali 7.400 kar i odnotowali 880 skarg na osoby zaśmiecające. "Większość wiedeńczyków przestrzega zasad czystości, a nieliczne +czarne owce+ są karane. Celem ofensywy czystości miasta nie są maksymalne kary, ale maksymalna czystość w metropoliię" - mówi Ulli Sima, członkini rady miasta odpowiedzialna za ochronę środowiska.
Mandat za zaśmiecanie kosztuje 50 EUR, a pozyskane w ten sposób pieniądze są przeznaczane na dalsze działania miasta w celu utrzymania czystości.
Problemem numer jeden przez lata były w Wiedniu odchody psów. W międzyczasie ich właściciele korzystają z 3.500 automatów z bezpłatnymi woreczkami na zwierzęce odchody i mnóstwa specjalnych koszy. W okresie od 2007 do 2017 r. o ponad 60 % spadła ilość porzucanego na terenach zielonych sprzętu chłodzącego. Wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne można oddać gratis zarówno w sklepach AGD jak i w wiedeńskim MPO. O 17 % spadł udział nielegalnie pozostawianych wózków na zakupy, a ilość wyrzucanych na ziemię niedopałków papierosów zmalała o 123 mln.
Wprowadzenie 10 lat temu w Wiedniu waste watchers i nadanie urzędnikom możliwości karania było jednym z trzech filarów projektu "Czyste miasto". Cały projekt bazuje na rozbudowie usług oraz kampaniach informacyjnych w zakresie utrzymania czystości w mieście.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.02.2018, 12:21 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
NASK wyznacza nowe kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa w Europie PAP
„Z Bydgoszczy płynie sygnał wprost do członków Unii Europejskiej: musimy razem, na poziomie Europy dbać o bezpieczeństwo we wspólnej cyberprzestrzeni. Cyberbezpieczeństwo jest tak samo ważne w Madrycie, w Warszawie, w Berlinie. To nie domena wojska, a wielu instytucji i pojedynczych osób. To jedno z polskich przesłań podczas prezydencji UE” - powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji, otwierając SECURE International Summit 2025.- 03.04.2025, 16:14
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
PKU Shenzhen Forum przyciągnęło czołowych badaczy, którzy rozmawiali o AI i rozwoju gospodarczym
- 03.04.2025, 15:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ