Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Na polecenie Prokuratora Okręgowego w Jeleniej Górze funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we Wrocławiu dziś (6 lutego 2018 roku) zatrzymali Adama T. – byłego Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Rola Adama T. w przestępczym procederze
Prokurator ogłosi mu zarzut przekroczenia uprawnień, czego efektem było osiągnięcie korzyści majątkowych w wysokości 13,5 miliona złotych przez jedną z warszawskich klinik medycznych. Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, które jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokuratur podejmie decyzje o ewentualnym zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych.
W toku śledztwa ustalono, że Adam T. jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ wbrew przepisom zawarł 31 grudnia 2013 roku z jedną z warszawskich klinik medycznych aneks do umowy o świadczeniu opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki. Aneks z datą wsteczną, od 21 grudnia 2013 roku, przedłużał do końca 2014 roku okres obowiązywania umowy, mimo że została ona wcześniej wypowiedziana z uwagi na fakt, że klinika pobierała od pacjentów nienależne, dodatkowe opłaty za usługi medyczne finansowane przez NFZ.
Adam T. działał w ten sposób na szkodę interesu publicznego, podważając zaufanie do organów władzy i łamiąc zasadę równego traktowania podmiotów wobec prawa.
Klinika bezpodstawnie pobierała opłaty od pacjentów
Do zatrzymania Adama T. doszło w związku ze sprawą dotyczącą przekroczenia uprawnień i zawarcia aneksu do umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki z jedną z warszawskich klinik. Śledztwo to dotyczy także przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 50 tysięcy złotych w związku z kontraktowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia usług w zakresie okulistycznego leczenia szpitalnego.
W toku tego śledztwa ustalono, że ówczesny Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, już od chwili wypowiedzenia stołecznej klinice umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, rozpoczął ponadprzeciętne działania zmierzające do jej przywrócenia.
Wcześniej, 20 września 2013 roku, Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wypowiedział umowę zawartą z jedną z warszawskich klinik świadczących usługi medyczne w zakresie okulistyki z trzymiesięcznym terminem. Przestała ona obowiązywać 20 grudnia 2013 roku. Powodem wypowiedzenia umowy było ujawnienie, że klinika bezpodstawnie pobierała od pacjentów dodatkowe opłaty za usługi medyczne świadczone na podstawie umowy z NFZ. Były one przyjmowane pod hasłem wszczepienia osobom cierpiącym na zaćmę rzekomo lepszej soczewki, niż gwarantował kontrakt zawarty z NFZ. Dopłaty były przyjmowane najpierw w formie darowizn, a później jako zapłata za usługi medyczne. Wypowiadając umowę Narodowy Fundusz Zdrowia podkreślił, że klinika nie miała prawa przyjmowania jakichkolwiek opłat od pacjentów, bowiem pełen zabieg, włącznie z soczewką, był finansowany przez NFZ. W 2013 roku klinika przyjęta łącznie ponad 1,6 miliona złotych od pacjentów, podczas gdy za świadczenia te w całości płacił NFZ.
Po wykryciu tego procederu Mazowiecki Oddział NFZ zerwał 20 września 2013 roku umowę z kliniką. Umowa – po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia – przestała obowiązywać 20 grudnia 2013 roku. Mimo to Adam T. po niespełna dwóch tygodniach, 31 grudnia, podpisał z kliniką aneks przedłużający umowę od 21 grudnia na kolejny rok kalendarzowy.
Zachowania wiceministra zdrowia zostaną przeanalizowane
Zachowania podejmowane pod koniec 2013 roku przez ówczesnego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia będą podlegały ocenie w toku dalszego postępowania. Obejmie ona między innymi szczegółową analizę wyjaśnień złożonych przez podejrzanego Adama T.
Postępowanie w sprawie pobierania niezasadnych opłat przez jedną z warszawskich klinik świadczących usługi medyczne w zakresie okulistyki, po zbadaniu przez Prokuraturę Krajową, także zostało podjęte. Prowadzone jest ono w Prokuraturze Rejonowej Warszawa – Wola w Warszawie.
Sprawa ma charakter rozwojowy. W śledztwie intensywnie wykonywane są dalsze czynności zmierzające do ustalenia roli poszczególnych osób przy kontraktowaniu usług medycznych ze stołeczną spółką pod koniec 2013 roku. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.02.2018, 12:21 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |