Newsletter

NCBR: nowoczesne technologie dla społeczeństwa (komunikat)

11.04.2018, 15:43aktualizacja: 11.04.2018, 15:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NCBR informuje:

NCBR ogłosiło wyniki drugiego konkursu programu e-Pionier. Projekty B+R wykorzystujące technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) otrzymają w nim od Centrum blisko 40 mln zł dofinansowania.

Konkurs e-Pionier to inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jego celem jest wsparcie młodych utalentowanych programistów i inżynierów w realizacji projektów, które dzięki wykorzystaniu nowych technologii, mają szansę stanowić przełom w rozwiązaniu istotnych problemów społecznych lub gospodarczych. Chodzi zatem o opracowanie i wdrożenie takich rozwiązań cyfrowych, które podniosą komfort życia społeczeństwa.

- Drugi konkurs e-Pionier to 40 mln przekazane dla młodych utalentowanych programistów i inżynierów na realizację projektów, które dzięki wykorzystaniu nowych technologii, mają szansę stanowić przełom w rozwiązaniu istotnych problemów społecznych lub gospodarczych. Opracowane i wdrożone rozwiązania podniosą komfort życia społeczeństwa - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Model PCP - nowatorska formuła wsparcia

Skuteczności programu służyć ma wybrana przez NCBR formuła realizacji projektów w modelu zamówień przedkomercyjnych (tzw. model PCP). Oznacza to, że zamawiający określa konkretny problem, na który nie ma dostępnego na rynku rozwiązania. A zatem NCBR nie tylko przekazuje środki na jego powstanie, ale równocześnie pomaga budować dla niego rynek. W praktyce Centrum wyłania wyspecjalizowane podmioty, tzw. akceleratory, które kojarzą instytucje publiczne z zespołami interdyscyplinarnymi, tworzącymi rozwiązania odpowiadające na konkretne problemy społeczne i gospodarcze.

W drugiej edycji konkursu, której wyniki właśnie ogłosiło Centrum, wyłoniono 4 akceleratory. 40 mln zł, które otrzymają na rozwój najciekawszych i najbardziej obiecujących projektów, to nie wszystko na co mogą liczyć złożone m.in. z programistów zespoły interdyscyplinarne. Dodatkowo bowiem uzyskają wsparcie na weryfikację technologiczną i biznesową swoich pomysłów, doradztwo w zakresie technologii, designu, prawa własności intelektualnej, a nawet mentoringu i rozwoju kompetencji w drodze warsztatów, seminariów czy wizyt studyjnych.

Konkretne problemy, precyzyjne rozwiązania

- W programie e-Pionier dajemy młodym naukowcom nie tylko możliwość kompleksowego wsparcia prowadzonych przez nich projektów badawczych, ale również rozwinięcia własnych spółek technologicznych. Nie do przecenienia jest także konieczna w realizacji tego projektu kooperacja – praca w interdyscyplinarnym zespole pod okiem mentora pozwala uczestnikom programu zdobyć doświadczenie wysoko cenione w biznesie - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR. - Liczymy, że dzięki zaangażowaniu w e-Pioniera młodzi wynalazcy będą mogli z powodzeniem realizować ambitne przedsięwzięcia i rozwijać własne umiejętności.

W ramach pierwszego, przeprowadzonego w 2016 r. konkursu e-Pionier, środki od NCBR pozwoliły rozpocząć prace nad m.in. systemem wykorzystującym sztuczną inteligencję do łączenia studentów z potencjalnymi pracodawcami oraz wspierającym i optymizującym proces kształcenia oraz ewaluacji studentów kierunków IT, platformą do pionowego lądowania dronów na nierównym bądź pozostającym w ruchu obiekcie, nad platformą przeciwdziałającą fałszowaniu dyplomów, świadectw i certyfikatów, automatycznym systemem wielopoziomowego parkowania rowerów.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie NCBR http://www.ncbr.gov.pl/gfx/ncbir/userfiles/_public/fundusze_europejskie/polska_cyfrowa/2_konkurs/lista_rankingowa_e-pionier_drugi_konkurs.pdf

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.04.2018, 15:43
Źródło informacji NCBR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii