Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSiT informuje:
W czwartek, 12 kwietnia 2018 r. na PGE Narodowym odbyła się inauguracja Akademii Zarządzania Sportem, która powstała z inicjatywy ministra Witolda Bańki. Celem Akademii jest kompleksowe podniesienie kwalifikacji z obszaru organizacji, zarządzania i marketingu w polskich związkach sportowych, co w konsekwencji ma się przyczynić do profesjonalizacji polskiego sportu.
- Jakość zarządzania oraz rzetelność i gospodarność wydatkowania środków publicznych to kluczowe kwestie w kontekście sukcesywnego podnoszenia poziomu sportu wyczynowego w naszym kraju. Po Kodeksie Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych, który zaprezentowaliśmy pod koniec roku 2017, czas na następny krok sprzyjający podnoszeniu ich kompetencji – Akademię Zarządzania Sportem. Celem projektu jest podniesienie standardów w funkcjonowaniu polskich związków sportowych oraz wsparcie kadr zarządzających. Szkolenia i warsztaty przeprowadzane w ramach Akademii będą się skupiały przede wszystkim wokół zarządzania, organizacji i marketingu. Planowanie, uczciwość i efektywność to fundamenty niezbędne w skutecznym kierowaniu polskimi związkami sportowymi. Wierzę, że nowo powstała Akademia będzie miejscem, które znacząco przyczyni się do profesjonalizacji ich działania – mówi Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka.
Akademia Zarządzania Sportem będzie realizowała następujące bloki tematyczne:
- Organizacja i zarządzanie w polskim związku sportowym,
- Społeczna odpowiedzialność sportu,
- Zarządzanie strategiczne związkiem sportowym,
- Marketing związku sportowego,
- PR związku sportowego. Sponsoring w sporcie,
- Zarządzanie projektami w sporcie,
- Warsztaty menedżerskie
Operatorem Programu jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy.
- Instytut Sportu od ponad 40 lat wspiera sportowców w dążeniu do mistrzostwa i upowszechnianiu tego, co w sporcie najpiękniejsze. Przystosowujemy osiągnięcia nauki do praktyki, by zwiększać potencjał polskiego sportu. Teraz będziemy wspierać nie tylko zawodników i trenerów w osiąganiu mistrzostwa sportowego, ale również pomożemy polskim związkom sportowym w profesjonalizowaniu ich działalności. Podczas szkoleń prowadzonych w Akademii Zarządzania Sportem, najlepsi eksperci z kraju i zagranicy będą dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z kadrami zarządzającymi polskim sportem. Przedstawiciele polskich związków sportowych muszą mieć świadomość, że od ich prawidłowej i skutecznej działalności zależy, w znacznej mierze, sukces danego sportu zarówno we współzawodnictwie, jak i popularności wśród kibiców – mówi Urszula Włodarczyk, Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.
Więcej informacji: http://www.zarzadzaniesportem.org/
W dniu inauguracji Akademii Zarządzania Sportem odbyła się także całodniowa konferencja pn. Dobre zarządzanie w polskich związkach sportowych. W głównym panelu dyskusyjnym Dobre zarządzanie związkiem sportowym szansą na rozwój sportu, obok Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki udział wzięli: Snežana Samardžić-Marković, Dyrektor Generalny na Rzecz Demokracji, Rada Europy, Patrick Baumann, Sekretarz Generalny FIBA, Członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Olgierd Cieślik, Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego. Organizatorami byli Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy.
Uczciwość w sporcie, skuteczność w działaniu – Kodeks Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych
Podczas konferencji szczegółowo zaprezentowano również Kodeks Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych – nowatorski, nie tylko w skali naszego kraju dokument, który został przygotowany w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Stanowi on wyraz postępowego podejścia resortu do kwestii dbałości i odpowiedzialności za jakość zarządzania polskim sportem, ale również za rzetelność i gospodarność wydatkowania środków publicznych.
- Chciałbym, żeby środki trafiały przede wszystkim do związków, w których będą wydatkowane przez profesjonalny, otwarty na dialog zarząd, który w sposób uczciwy i efektywny, z uwzględnieniem odpowiedzialności za sport w długiej i krótkiej perspektywie, reprezentował będzie interes tego sportu – mówi Witold Bańka.
Kodeks Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych to tzw. narzędzie pozalegislacyjne. Jest to rodzaj podręcznika, katalogu zaleceń i dobrych praktyk użytecznych dla zarządów, chcących reformować swoją organizację. Każdy związek, który będzie chciał sięgnąć po środki z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, będzie się musiał stosować do wytycznych zawartych w dokumencie. Zawiera on ponad 180 konkretnych wytycznych, odnoszących się do różnych obszarów tematycznych. Część z nich ma charakter miękkich zaleceń. Wdrożenie innych wymagane będzie tylko od niektórych związków, posiadających większy potencjał organizacyjny lub spełniających określone warunki. Pozostałe będą miały charakter bezwzględnie wiążący dla wszystkich PZS, chcących korzystać z dofinansowania realizowanych przez siebie zadań.
Wytyczne realizują pewne zasady ogólne Kodeksu, które jednocześnie definiują, jaki powinien być wzorcowy polski związek sportowy. Do zasad tych należą: Efektywność, Profesjonalizm, Planowanie, Uczciwość, Otwartość oraz Odpowiedzialność. Zasady pogrupowano w 12 obszarach tematycznych:
- Organizacja i kompetencje organów,
- Zarządzanie strategiczne,
- Przejrzystość działania,
- Zarządzanie finansami,
- Nadzór i kontrola wewnętrzna,
- Odpowiedzialność za rozwój sportu,
- Uczciwość w sporcie,
- Kadry dla sportu,
- Współpraca w środowisku sportowym,
- Postępowania dyscyplinarne,
- Polityka oparta na faktach,
- Zawodnik i trener w polityce związku.
W tym roku polskie związki sportowe mają czas na stopniowe wdrażanie zasad Kodeksu. Począwszy od 2019 roku w poszczególnych programach resort będzie umieszczać wytyczne, które w danym czasie uzna za priorytetowe do zrealizowania i konieczne dla wypełnienia zadań. W kolejnych latach katalog wytycznych wpisywanych do nich będzie się stopniowo poszerzał, prowadząc do pełnej implementacji.
Kodeks Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych do pobrania: https://www.msit.gov.pl/pl/batony/67,Kodeks-Dobrego-Zarzadzania-Dla-Polskich-Zwiazkow-Sportowych.html
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.04.2018, 15:21 |
Źródło informacji | MSiT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
III Forum Bezpiecznej Żywności w Warszawie. Green REV Institute i Koalicja Future Food 4 Climate zapraszają
26 listopada 2024 w godzinach 10:30-15:30, w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, już po raz trzeci odbędzie się Forum Bezpiecznej Żywności - wydarzenie organizowane przez Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate. Wydarzenie jest wspierane przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz European Climate Foundation. III Forum Bezpiecznej Żywności zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.- 21.11.2024, 12:54
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Green REV Institute
-
Image
Za nami wielki finał turnieju piłkarskiego „Z Orlika na Stadion”
19 listopada na PGE narodowym w Warszawie odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Młode zawodniczki oraz młodzi zawodnicy z najlepszych drużyn z całej Polski, w trzech kategoriach wiekowych do lat 13, 14 i 15, pokazali swój talent, determinację i ducha fair play. Drużyny JS Smart.pl Krosno, Dream Team Wrocław, Katowiczanki, Osiemnastka Olsztyn, SMS Stal Rzeszów, ZSP Książenice - to wielcy zwycięzcy rozgrywek w swoich kategoriach wiekowych.- 20.11.2024, 15:17
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PZU
-
Image
Rekord Polski w konsumpcji różnych odmian jabłek
W ramach profilaktyki cukrzycy i promocji akcji „Jedno jabłko dziennie” 138 osób stworzyło „największą sztafetę jedzenia jabłek”. Degustowano 10 różnych odmian. Rekord ustanowiono 13 listopada 2024 r. w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami wydarzenia byli Wydział Nauk o Zdrowiu WUM i polscy sadownicy. Patronat nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Mariusz Gujski.- 15.11.2024, 09:18
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych