Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIiR informuje:
Europejski Bank Inwestycyjny wesprze budowę Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i modernizację budynków Wydziału Farmacji. To już podpisana 20 z 26 dużych inwestycji finansowanych w Polsce z Planu Junckera, która otrzymała pozytywną decyzję kredytową.
Umowę w sprawie finansowania podpisali dzisiaj rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Mirosław Wielgoś oraz Sandrine Croset, dyrektor departamentu w EBI zajmującego się północną Europą i krajami Morza Bałtyckiego.
Bank sfinansuje kwotą ponad 100 milionów złotych zaprojektowanie, budowę i wyposażenie nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznych. Centrum powstanie w Kampusie Banacha na warszawskiej Ochocie. Zmodernizowany zostanie też uniwersytecki budynek przy ulicy Litewskiej oraz budynki Wydziału Farmacji przy ulicy Banacha 1.
„To 20. duża inwestycja z Polski, na którą podpisujemy umowę w ramach Planu Junckera. 6 kolejnych ma już pozytywną decyzję banku i czeka na podpisanie umowy. To w sumie ponad 10 miliardów złotych finansowania z EBI na 26 inwestycji. Taki wynik daje nam 5. miejsce w Europie” – podkreślił wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.
Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 250 milionów złotych. Oprócz pożyczki z EBI, montaż finansowy obejmuje 115,3 miliona złotych środków własnych i prawie
26 milionów z dotacji unijnych.
„Ważne jest dla nas to, że uczelnia łączy różne źródła finansowania inwestycji. O konieczności poszukiwania takich połączeń mówimy w naszej Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Bogacimy się jako kraj, więc proste dotacje unijne nie będą zawsze dostępne w takiej wysokości jak obecnie” – ocenił wiceszef resortu.
# # #
Plan Junckera to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach: szeroko rozumianej infrastrukturze oraz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Jeana-Claude'a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej. Komisja przedstawiła propozycję rozwiązania w listopadzie 2014 roku. Plan Junckera ostatecznie ruszył w czerwcu 2015 roku. Pierwotnie plan zakładał wygenerowanie inwestycji o wartości 315 miliardów euro, jednak 1 stycznia 2018 roku został on wydłużony do końca 2020 roku, a powyższa kwota zwiększona do
500 miliardów euro.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.04.2018, 12:17 |
Źródło informacji | MIiR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |