Newsletter

Turyści niszczą rezerwat Krutyni -służby ochrony środowiska zapowiadają kontrolę

13.05.2018, 18:04aktualizacja: 13.05.2018, 18:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Turyści wypoczywający na szlaku kajakowym rzeki Krutyń niszczą przyrodę, dlatego służby ochrony środowiska, leśnicy wraz z Dyrekcją Mazurskiego Parku Krajobrazowego chcą uregulować ruch turystyczny.

Krutyń to rzeka z najpopularniejszym szlakiem kajakowym na Mazurach. Turyści mogą pokonywać go w całości od miejscowości Sorkwity aż do jeziora Bełdany. Ale najwięcej turystów korzysta z najbardziej malowniczej trasy od wsi Krutynia, przez jezioro Duś nad którym znajduje się klasztorek starowierców, Uktę przez jeziora Gardeńskie, Malinówko do jez. Bełdany.

Jak oceniają służby ochrony środowiska, w sezonie letnim przy pięknej pogodzie każdego dnia rzeką spływa nawet 1 tysiąc kajakarzy.

"Wciąż nasilająca się i niekontrolowana turystyka kajakowa w granicach rezerwatu przyrody +Krutynia+ prowadzi do niszczenia roślinności. Dochodzi do płoszenia zwierząt w tym gniazdujących tam rzadkich i chronionych gatunków ptaków oraz degradacji strefy brzegowej rzeki Krutyni w +zwyczajowym+ punkcie wodowania kajaków"- wyjaśniła PAP rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Zdarza się, że kajakarze zrywają unoszące się na wodzie nenufary zwane inaczej grzybieniem białym albo lilią wodną. Zanieczyszczają brzegi rzeki lub jezior.

"Rezerwat nie został udostępniony do celów turystycznych dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska w Olsztynie, wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Dyrekcją Mazurskiego Parku Krajobrazowego, będą częściej kontrolować przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie przyrody w granicach rezerwatu i w uzasadnionych przypadkach powiadamiać organy ścigania"- dodała Januszewicz.(PAP)

ali/ js/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2018, 18:04
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ