Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: działania ws. grupy przestępczej zajmującej się procederem "odwróconego łańcucha dystrybucji leków" (komunikat)

11.07.2018, 18:58aktualizacja: 11.07.2018, 18:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Działania w sprawie grupy przestępczej zajmującej się procederem tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji leków”

W dniu dzisiejszym (11 lipca 2018 roku) Prokuratura Regionalna w Gdańsku wraz z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Pomorskim Urzędem Celno - Skarbowym w Gdyni oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podjęła czynności realizacyjne w sprawie dotyczącej z tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji leków” w postaci przeszukań szeregu miejsc na terenie Trójmiasta i okolic oraz Torunia.

Przeszukanie kilkudziesięciu miejsc

Realizacja związana jest z prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku postępowaniem sygn. akt RP I Ds. 7.2018 w sprawie sprowadzenia w okresie od stycznia 2017 roku do lipca 2018 roku w Gdyni i innych miejscowościach na terenie kraju niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nie odpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nie objętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi tj. o przestępstwo z art. 165 § 1 pkt 2 k.k.

Dokonane w sprawie ustalenia pozwoliły na określenie kilkudziesięciu podmiotów oraz lokali wykorzystywanych przez członków typowanej grupy, w których w dniu dzisiejszym przeprowadzono przeszukania. W wyniku realizacji zabezpieczono materiał dowodowy w postaci leków w znacznej ilości o wstępnej wartości szacunkowej 10 milionów złotych, dokumentację finansowo – księgową wytypowanych podmiotów oraz sprzęt elektroniczny - dane informatyczne, które następnie zostaną poddane badaniu przez biegłych m.in. z zakresu rachunkowości oraz informatyki śledczej.

Zaznaczyć również należy, iż GIIF dokonał blokady środków finansowych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym procederem, objętym postępowaniem.

Odwrócony łańcuch dystrybucji produktów leczniczych

W toku czynności służbowych podjętych przez funkcjonariuszy Policji ustalono, że na terenie Gdańska funkcjonuje grupa przestępcza zajmująca się przestępstwami określanymi jako proceder odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych. Proceder polega na wyprowadzeniu z rynku leków istotnych dla życia pacjentów, określanych jako deficytowe, celem sprzedaży na rzecz innych nieuprawnionych podmiotów Tym samym na polskim rynku powstaje deficyt przedmiotowych produktów stosowanych m.in. w leczeniu onkologicznym, kardiologicznym, poprzeszczepowym, co bezpośrednio wpływa na zagrożenie życia i zdrowia pacjentów.

Proceder, którego dotyczy postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku, polega na realizacji zapotrzebowań na deficytowe produkty lecznicze przez apteki będące w zainteresowaniu prowadzących śledztwo, pod pozorem ich dalszej dystrybucji na rzecz pacjentów, zaś w rzeczywistości ich dalszej dystrybucji z pominięciem oficjalnego obrotu.

Jak wynika z poczynionych w śledztwie ustaleń, zachodzi również podejrzenie prowadzenie nierzetelnej księgowości, zmierzającej do ukrycia faktycznie dokonywanych transakcji lekami.

Aktualnie nadal trwają czynności realizacyjne funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Pomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Gdyni oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2018, 18:58
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ