Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wspólna wizyta ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Łotwy oraz wicepremiera Ukrainy w Gruzji ?(komunikat)

07.08.2018, 22:14aktualizacja: 07.08.2018, 22:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Przybyliśmy do Tbilisi, by upamiętnić 10. rocznicę agresji Rosji na Gruzję i potwierdzić poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w jej uznanych międzynarodowo granicach – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dwudniowej wizyty w tym kraju.

Nawiązywała ona do historycznej wizyty w Tbilisi 12 sierpnia 2008 r. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ministrowi Czaputowiczowi w stolicy Gruzji towarzyszyli ministrowie spraw zagranicznych Litwy i Łotwy, Linas Linkevičius oraz Edgars Rinkevičs, jak również wicepremier Ukrainy - Pawło Rozenko.

We wtorek szef polskiej dyplomacji odwiedził miejsce administracyjnej linii podziału między Gruzją a okupowaną Osetią Południową (tzw. linia ABL) w miejscowości Odzisi, gdzie wyraził zdecydowane poparcie dla jedności terytorialnej Gruzji i jej suwerenności w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, a więc włącznie z Abchazją oraz Osetią Południową/Regionem Cchinwali. - Jesteśmy tu dzisiaj, by potwierdzić nasze poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Gruzji w jej uznanych międzynarodowo granicach - zaznaczył minister Czaputowicz - Nie akceptujemy żadnych działań prowadzonych nielegalnie na terytorium Gruzji - dodał.

Minister Jacek Czaputowicz spotkał się z przewodniczącym gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidze, a następnie wziął udział w obradach prowadzonych w formacie okrągłego stołu, w czasie których poruszono kwestie związane z bezpieczeństwem międzynarodowym, jak również z realizacją euroatlantyckich aspiracji Gruzji. - Chciałbym pochwalić waszą silną wiarę i zaufanie do struktur euroatlantyckich. Polska docenia zaangażowanie Gruzji we współpracę z NATO i będzie kontynuować poparcie dla reform sektora obronności w Gruzji – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Wizytę zakończył lunch roboczy z prezydentem Gruzji Giorgiem Margwelaszwilim w Pałacu Prezydenckim. - Niezbędne jest kontynuowanie Międzynarodowych Rozmów Genewskich i innych wysiłków międzynarodowych ukierunkowanych na polityczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu terytorialnego, spowodowanego rosyjską agresją w 2008 r. – powiedział minister Jacek Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ, wspólnie z przedstawicielami delegacji Litwy, Łotwy i Ukrainy oraz przy udziale korpusu dyplomatycznego, oddał hołd poległym Gruzinom w czasie rosyjskiej agresji pod pomnikiem na cmentarzu Mukhatgverdi.

Minister Jacek Czaputowicz spotkał się też w Tbilisi z przedstawicielami polskiego kontyngentu stacjonującego w ramach unijnej misji monitorującej konflikt gruziński, a wieczorem uczestniczył w kolacji wspólnie z premierem Gruzji Mamuką Bachtadze. Spotkanie było okazją do omówienia bieżących spraw na linii Warszawa-Tbilisi oraz przypomnienia, że oba kraje świętują w tym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

W pierwszym dniu wizyty minister złożył wieniec pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że wizyta przywódców Europy Środkowo-Wschodniej zainicjowana przez stronę polską w czasie rosyjskiej agresji na Gruzję 12 sierpnia 2008 r. była wyjątkowym aktem solidarności i jednocześnie mocnym wyrazem sprzeciwu przeciwko neoimperialnej polityce Federacji Rosyjskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/aszw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.08.2018, 22:14
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ