Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Prace nad "Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na okres do 2026" odbywają się według harmonogramu (komunikat)

07.09.2018, 14:43aktualizacja: 07.09.2018, 14:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Informujemy, że wbrew dzisiejszym doniesieniom portalu gazeta.pl, prace prowadzone w MON nad usprawnieniem procesu modernizacji SZ RP odbywają się w sposób skoordynowany i oparte są na rzetelnych analizach. Zgodnie z "Metodyką planowania i programowania rozwoju SZ RP" termin opracowania wieloletnich planów rzeczowych, w tym również "Planu Modernizacji Technicznej na okres do 2026" jest ściśle powiązany z przyjęciem "Programu rozwoju SZ RP w latach 2017-2026".

Pod koniec maja br. Rada Ministrów uchwaliła "Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026". Dokument określa m.in. zadania dotyczące modernizacji Sił Zbrojnych. Pragniemy podkreślić, że uchwała stanowi podstawę do programowania rozwoju sił zbrojnych. Następnym krokiem, zgodnie z postanowieniami Decyzji Nr Z-7/Org./P5 Ministra Obrony Narodowej, jest wydanie w ciągu 5 miesięcy Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-2026, a następnie w ciągu 3 miesięcy przyjęcie planów pochodnych, w tym wieloletnich planów rzeczowych, które obejmują również "Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026".

Informujemy, że aktualnie realizowane są zamierzenia modernizacyjne ujęte w "Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2018-2022". Centralne Plany Rzeczowe są aktualizowane co 4 lata z perspektywą 10-letnią, przy czym zakończenie prac w danym cyklu zazębia się z rozpoczęciem prac nad kolejną edycją planu, z czego wynika, że programowanie rozwoju jest procesem ciągłym. Obecnemu kierownictwu resortu obrony narodowej zależy, by w jak największym stopniu zmodernizować wyposażenie Wojska Polskiego, a co za tym idzie, zbudować zdolności obronne Polski, tak by sprostać wymaganiom, które stawia przed Polską członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także sytuacja geopolityczna. Nadal aktualny katalog Wymagań Operacyjnych został przyjęty w 2016 r. i to on stanowi zbiór zasadniczych potrzeb SZ RP w perspektywie wieloletniej. Oznacza to, że potrzeby wykraczające poza 2022 r. są już od dłuższego czasu wojsku znane.

Przypominamy, że do końca czerwca 2018 roku zaawansowanie realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2018-2022 wyniosło 91 proc. Oznacza to, że zostały stworzone podstawy finansowe i prawne, aby usprawnić proces wymiany sprzętu, ponieważ bezpieczeństwo Polski i zapewnienie wojsku odpowiednich warunków do służby jest priorytetem obecnego kierownictwa MON.

Równolegle z przygotowywaniem wskazanych powyżej dokumentów planistycznych, w toku prac jest nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej sił zbrojnych, zakładająca wydłużenie okresu programowania rozwoju Sił Zbrojnych RP do 15 lat. Zgodnie z projektem nowelizacji tej ustawy Rada Ministrów, co cztery lata określać będzie szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny, stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Jest to związane z koniecznością realizacji długookresowych inwestycji obronnych oraz zakupami nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia. W obecnej 10-letniej perspektywie jest to niemożliwe bądź mocno utrudnione ze względu na długofalowy charakter prac badawczo-rozwojowych oraz długotrwały proces pozyskiwania zaawansowanych technologii obronnych i systemów uzbrojenia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ krap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.09.2018, 14:43
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ