Newsletter

MPiT: rzecznik patentowy pierwszym partnerem w biznesie. 100 lat polskich doświadczeń (komunikat)

11.10.2018, 13:15aktualizacja: 11.10.2018, 13:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

W Polsce powstaje średnio od 25 do 30 tysięcy nowych firm miesięcznie. Ogromne środki i wysiłki wkładane są obecnie we wspieranie start-upów, które są najczęściej oparte o nowatorskie rozwiązania. - Bez odpowiedniej ochrony własności intelektualnej i przemysłowej takie przedsięwzięcia nie będą miały szans osiągnąć sukcesu na polskim rynku ani tym bardziej na rynku międzynarodowym - mówi Dorota Rzążewska Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Zawód rzecznika patentowego ma w Polsce wieloletnią historię. Istnieje w naszym kraju od 100 lat, od momentu ogłoszenia tymczasowego Dekretu o Urzędzie Patentowym. Obchody 100-lecia zawodu rzecznika patentowego stały się okazją do zorganizowania konferencji na temat roli rzecznika patentowego w gospodarce opartej na wiedzy. Współorganizatorami konferencji są Polska Izba Rzeczników Patentowych oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

- Z radością przyjmujemy fakt, że w Polsce powstaje coraz więcej firm i coraz więcej z nich opiera swój rozwój o innowacje. Jak pokazują dane polscy przedsiębiorcy więcej i chętniej inwestują w badania i rozwój. Dlatego tak ważne jest, by efekty ich ciężkiej pracy, nakładów finansowych, a także unikatowych pomysłów były właściwie chronione. Konferencja, którą współorganizujemy, zwraca na ten aspekt uwagę – mówi Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

890 milionów z PARP, 440 z KFK i 250 z NCBR. Państwo wydało do tej pory na startupy ponad półtora miliarda złotych. Kolejne 2 miliardy na pobudzanie rynku inwestycji w innowacyjne firmy ma przeznaczyć PFR Ventures. Świeżo upieczeni przedsiębiorcy, mierząc się z biznesową rzeczywistością, zwracają się o pomoc w rozwijaniu działalności coraz częściej do rzeczników patentowych, których jest w Polsce już ponad tysiąc. Mają coraz większą świadomość, że ich intelektualna własność, wynalazek czy znak towarowy nie może zostać bez ochrony. - Rzecznik patentowy zaczyna być pierwszym partnerem w biznesie, już nie księgowy, nie specjalista od reklamy, jak było dotychczas. To zmiana świadomości. Wprawdzie jest jeszcze wiele do zrobienia, ale cieszy, że jest postęp w rozwoju tej świadomości – mówi Paweł Kurcman Wiceprezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Polska od wielu lat dokłada wszelkich starań by wspiąć się wyżej w rankingach innowacyjnych gospodarek. W dobie niewyobrażalnie szybkiego postępu, Internetu Rzeczy, Przemysłu 4.0 wsparcie ze strony rzecznika patentowego w biznesie jest kluczowe. Na rynku rośnie zapotrzebowanie na rzeczników patentowych zorientowanych w nowych technologiach. Szczególnym wyzwaniem są wynalazki wspomagane komputerowo, które trudno jest skutecznie chronić, gdyż przepisy na razie nie są w tej kwestii przychylne. Ochrona oprogramowania komputerowego i mobilnego stanowi prawdziwe wyzwanie i wymaga dobrze zorientowanego fachowca. Większość rzeczników patentowych zajmujących się patentami i wzorami użytkowymi ma wykształcenie inżynierskie, techniczne, biotechnologiczne, chemiczne lub zajmowało się czy zajmuje się pracą naukową w dziedzinie techniki. Dzięki temu potrafią tak skonstruować opis patentowy i zastrzeżenia, by szanse na uzyskanie patentu były jak największe. Mogą i robią to też rzecznicy patentowi z prawniczym wykształceniem, lecz aby to robić skutecznie i dobrze, wcześniej, jako aplikanci rzecznikowscy muszą odbyć 3 letnią aplikację, współpracować w trakcie aplikacji z patronem (rzecznikiem patentowym), odbywać praktyki a na końcu zdać egzamin zawodowy z części technicznej i prawnej potwierdzający ich wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Konferencja odbędzie się w sali „Pod Kopułą” w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Będzie składała się z czterech paneli. W każdym z nich zostanie omówiona inna rola rzecznika patentowego: jako doradcy biznesowego, jako pełnomocnika procesowego, jako osoby stanowiącej łącznik pomiędzy biznesem a nauką oraz w ostatnim panelu zostaną porównane doświadczenia polskie i międzynarodowe rzeczników patentowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/ pat/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.10.2018, 13:15
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii