Newsletter

Kampania „Krzywo weszło – zmień ustawienia”, czyli jak skutecznie przeciwdziałać narkomanii

13.11.2018, 15:10aktualizacja: 13.11.2018, 15:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Krzywo weszło – zmień ustawienia” - konferencja prasowa
„Krzywo weszło – zmień ustawienia” - konferencja prasowa
Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej rozpoczynają ogólnopolską kampanię społeczną „Krzywo weszło – zmień ustawienia” adresowaną do młodych ludzi w wieku 16-20 lat oraz ich rodziców, której celem jest promowanie zdrowych postaw życiowych oraz edukowanie na temat zagrożeń związanych z używaniem narkotyków i tzw. dopalaczy.

Większość młodych osób nie korzysta z narkotyków, mimo to problem jest istotny. W badaniu „Młodzież 2016” zrealizowanym przez CBOS 17% uczniów szkół ponadpodstawowych odpowiedziało twierdząco na pytanie o używanie nielegalnych substancji. [1] Co więcej, jak wskazuje raport EMCDDA, aż 10% polskich nastolatków w wieku od 15 do 16 lat choć raz w życiu próbowało dopalaczy [2].

Kampania społeczna „Krzywo weszło – zmień ustawienia” ma za zadanie zmniejszyć to negatywne zjawisko. W związku z tym organizatorzy chcą pokazać młodym ludziom w jaki sposób mogą się ustrzec przed niebezpieczeństwem, jakie normy i postawy mogą w tym pomóc oraz gdzie w razie potrzeby można szukać pomocy.

Hasło kampanii „zmień ustawienia” ma zaś zmotywować odbiorców do aktywnej postawy sprzeciwu wobec ich używania. „Chcielibyśmy, by młodzi ludzie unikali sytuacji lub zdarzeń, w których obecne są narkotyki, a także, żeby w razie konieczności potrafili adekwatnie zareagować chroniąc siebie i swoich znajomych przed możliwymi zagrożeniami. ‘Zmiana ustawień’ oznacza: kieruj tak swoim postępowaniem, by cieszyć się życiem i młodością. Zmieniaj ustawienia na coraz lepsze” - mówi Piotr Jabłoński, dyrektor KBPN.

Jak wskazują badania CBOS, 100% osób w wieku 16-24 korzysta z Internetu [3]. Z tego powodu głównym składnikiem kampanii jest gra edukacyjna oraz baza wiedzy na stronie www.krzywoweszlo.pl. „Gra jest atrakcyjną i bliską młodym osobom formą. Rozgrywka i podejmowane przez gracza wybory przy ‘zmianie ustawień’ pokazują w przyjazny sposób ‘drogowskazy’, jakimi należy kierować się w życiu” - mówi Agnieszka Sieniawska, przewodnicząca PSPN.

[1] Młodzież 2016, s. 218 http://www.cinn.gov.pl/portal?id=15&res_id=1150305,

[2] Poland Drug Report 2018, s. 7 http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/8903/poland-cdr-2018-with-numbers.pdf,

[3] Korzystanie z internetu, CBOS s. 2 https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_049_17.PDF.

KONTAKT:

Damian Sobczyk

e-mail: dsobczyk@politykanarkotykowa.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.11.2018, 15:10
Źródło informacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii