Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: m.in. o Ukrainie na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (komunikat)

19.11.2018, 19:59aktualizacja: 19.11.2018, 19:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Ukraina, a także Azja Centralna, Bośnia i Hercegowina oraz Jemen to obszary, wokół których koncentrowała się dzisiaj w Brukseli dyskusja ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE. Podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) Polskę reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Dyskusja o Ukrainie miała miejsce na wniosek Polski, w kontekście ostatnich niepokojących wydarzeń, w tym nielegalnych "wyborów" w Donbasie i rosyjskich działań na Morzu Azowskim. Minister zwrócił uwagę, że tak zwane wybory w Doniecku i Ługańsku, zorganizowane przy pełnym wsparciu Rosji, stanowią rażące naruszenie porozumień mińskich. Jednocześnie Rosja intensyfikuje militaryzację Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej. Pogarsza to jeszcze bardziej sytuację bezpieczeństwa w regionie i powoduje znaczące straty dla ukraińskiej gospodarki. "Następuje zwiększenie obecności militarnej Rosji, dochodzi do zablokowania portu w Mariupolu" - mówił minister. "Stawia to Ukrainę w trudnej sytuacji gospodarczej, utrudniając jej możliwości eksportu".?

Ministrowie przedyskutowali możliwość zwiększenia wsparcia finansowego i humanitarnego dla Ukrainy oraz wzmocnienie sankcji UE, w szczególności wobec osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie nielegalnych "wyborów" w Donbasie oraz nielegalnie wyłonionych "władz". "Polska zaproponowała wprowadzenie pewnych sankcji - takich, jakie miały miejsce, gdy chodzi o aneksję Krymu - to znaczy wpisanie na listę objętą sankcjami nazwisk osób, które brały udział w organizacji tych wyborów. I myślę, że to się spotyka z zainteresowaniem i z akceptacją państw członkowskich" - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

W Brukseli szefowie dyplomacji zwracali też m.in. uwagę na znaczenie regionu Azji Centralnej dla Unii Europejskiej, dyskutowali na temat sytuacji w Jemenie, jak również omówili sytuację powyborczą w Bośni i Hercegowinie. "UE zastanawia się, jak wesprzeć proces stabilizacji w Bośni i Hercegowinie. Należy stworzyć taki system wyborczy, który da możliwość reprezentacji wszystkim grupom społecznym" - mówił szef polskiego MSZ. "Trwa dyskusja, jak system wyborczy zmienić i zapewnić stabilizację w tym państwie".

Z kolei podczas połączonej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony państw członkowskich UE, w której udział wzięli wspólnie ministrowie Jacek Czaputowicz i Mariusz Błaszczak, przedyskutowano przyszłość europejskiego bezpieczeństwa i obrony, w tym m.in. stałej współpracy strukturalnej (PESCO), Europejskiego Funduszu Obronnego, a także możliwości wzmocnienia cywilnych zdolności w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Wcześniej, w rozmowie z dziennikarzami, minister Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia spójności między działaniami UE i NATO. "Z naszej perspektywy najważniejsza jest realizacja postanowień ze szczytów NATO" – zaznaczył. "NATO w dziedzinie bezpieczeństwa jest nadrzędne".

Na marginesie posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych szefowie polskiej i duńskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oraz Anders Samuelsen podpisali dzisiaj Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Morzu Bałtyckim. "Umowa jest oparta o wiążące zasady prawa międzynarodowego" - podkreślił minister Jacek Czaputowicz. "Stabilizuje to sytuację prawną na Bałtyku. Cieszę się, że mogliśmy trwający 40 lat spór rozstrzygnąć z korzyścią dla obu państw".

Ponadto minister Jacek Czaputowicz weźmie w poniedziałek udział w organizowanym przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE przyjęciu z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.11.2018, 19:59
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ