Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Bezpieczeństwo na flance wschodniej wspólnym celem Polski i Litwy (komunikat)

24.11.2018, 19:30aktualizacja: 24.11.2018, 19:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

- Nasza współpraca wojskowa z Litwą układa się bardzo dobrze. Łączy nas to, że razem wkładamy dużo wysiłku, żeby zapewnić bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Mamy również podobne stanowisko wobec zagrożeń - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z ministrem obrony Litwy Raimundasem Karoblisem.

W dniach 23 - 24 listopada Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przebywał w Wilnie, gdzie uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw bałtyckich i Polski oraz w centralnych obchodach zorganizowanych z okazji 100. rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy.

Szef MON w trakcie wizyty rozmawiał m. in. na temat współpracy i perspektyw jej rozwoju z ministrem obrony Litwy. – Nasza współpraca rozwija się dynamicznie. Mówiliśmy o bezpieczeństwie na wschodniej flance i działaniach, które je wzmacniają - m. in. o wspólnych szkoleniach, jak i współpracy wojsk specjalnych. Jesteśmy w programie eFP - Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (enhanced Forward Presence). Dziś jesteśmy w UE, w ramach NATO tworzymy podstawy do tego, żeby zarówno w Polsce, jak i na Litwie było bezpiecznie – mówił szef MON.

W sobotę minister Mariusz Błaszczak podpisał deklarację o przystąpieniu Polski do programu „Cyber Rapid Response Teams”, który został stworzony w ramach PESCO. Państwem ramowym projektu jest Litwa. – Chodzi o to, by wykorzystać wspólne siły i środki. W Polsce mamy instytucje, które zajmują się tematem cyberbezpieczeństwa. Chodzi o to, by doszło do synergii naszych wysiłków. Będziemy m. in. wymieniać doświadczenia i zastanawiać się nad podejmowaniem jeszcze skuteczniejszych działań, które zapobiegną incydentom w tym obszarze – zaznaczył minister Błaszczak.

- Ten program dotyczy reakcji na zagrożenia cybernetyczne. Razem będziemy pracowali na rzecz stworzenia możliwości, żeby nasza odpowiedź w takich sytuacjach była natychmiastowa i skuteczna – dodał.

W sobotę w Wilnie z okazji 100. rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy odbyła się wielka defilada wojskowa, w której uczestniczyło około 1800 żołnierzy i ponad 80 pojazdów wojskowych. Była to największa defilada w dziejach historii Litwy. W paradzie udział wzięli polscy żołnierze m.in. poczet z flagą LITPOLUKRBRIG wystawiony przez sztab brygady, pluton polskich żołnierzy z batalionu dowodzenia LITPOLUKRBRIG oraz poczet flagowy z pułku reprezentacyjnego Dowództwa Garnizonu Warszawa. Po zakończeniu uroczystości minister Błaszczak przekazał na ręce ministra obrony Litwy Raimundasa Karoblisa pamiątkową szablę.

W trakcie wizyty na Litwie minister Błaszczak złożył wieńce na cmentarzu wojskowym na Antokolu oraz Cmentarzu na Rossie przed Mauzoleum „Matki i Serca Syna”. – To jest niezwykle ważne dla nas Polaków, żeby pamiętać o historii i czerpać z dziedzictwa. Dla mnie osobiście to jest bardzo ważna chwila. Miejsce, gdzie jest Mauzoleum „Matki i Serca Syna” to symbol budujący naszą tożsamość narodową - powiedział minister.

PESCO (permanent structured cooperation) - stała współpraca strukturalna w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Umożliwia państwom członkowskim UE ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony, wspólny rozwój potencjału obronnego, inwestowanie w te same projekty lub zwiększenie udziału i gotowości operacyjnej sił zbrojnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.11.2018, 19:30
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ