Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CBŚP informuje:
CBŚP ustaliło, że na terenie Irlandii działa nielegalna fabryka papierosów. Natychmiast przekazano te informacje Angielskiej Służbie Celnej. W efekcie zlikwidowano fabrykę, zabezpieczając 10 ton krajanki tytoniowej i ponad 400 tys. sztuk papierosów zapakowanych w pudełka z logo znanego producenta. Zabezpieczono także maszyny, które mogły wyprodukować nawet 2 tysiące sztuk papierosów na minutę.
Policjanci zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, precyzyjnie ustalili lokalizację nielegalnej fabryki papierosów działającej na terenie przygranicznym pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną. Informacja ta została niezwłocznie przekazana, za pośrednictwem międzynarodowych kanałów kontaktowych Angielskiej Służbie Celnej, która na terytorium Wielkiej Brytanii zajmuje się zwalczaniem tego typu przestępczości. Przekazane informacje zostały potwierdzone w trakcie działań strony angielskiej i w listopadzie, przy wykorzystaniu śmigłowców oraz techniki termowizyjnej, funkcjonariusze weszli na teren kompleksu przemysłowego w Irlandii Północnej.
Na miejscu ujawniono kompletną linię produkcyjną służącą do produkcji i paczkowania papierosów. Z wstępnych ustaleń śledczych wynika, że maszyny mogły wyprodukować nawet 2 tysiące sztuk papierosów na minutę. Na terenie fabryki znajdowało się około 10 ton krajanki tytoniowej przeznaczonej do produkcji podrabianych papierosów. Zabezpieczono również ponad 400 tys. sztuk papierosów zapakowanych w pudełka z logo znanego producenta. Ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach były sformułowane w języku polskim, co może świadczyć o potencjalnym przeznaczeniu wyrobu dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Oprócz tego ujawniono wszystkie pozostałe komponenty służące do produkcji papierosów, a w szczególności folie, opakowania, kleje itp.
Na terenie hali znajdowała się również znaczna ilość odpadów poprodukcyjnych, co biorąc pod uwagę ich ilość może świadczyć o działaniu nielegalnej fabryki od około pół roku. W tym okresie czasu, tak zaawansowany technologicznie ciąg maszyn mógł wyprodukować wiele milionów sztuk papierosów, czyniąc tym samym ogromne straty dla systemu fiskalnego z tytułu nieopłaconych podatków.
Warte podkreślenia jest, że tego rodzaju przestępczość przynosi grupom przestępczym kolosalne zyski, szczególnie biorąc pod uwagę realne koszty wyprodukowania paczki papierosów w zestawieniu z ceną legalnego wyrobu na terenie Wielkiej Brytanii.
Likwidacja nielegalnej fabryki papierosów jest kolejnym przykładem szybkiej i efektywnej współpracy międzynarodowej pomiędzy organami ścigania, co jest tym ważniejsze, że obecnie działające w tym rodzaju przestępczości zorganizowane grupy mają w większości charakter transgraniczny.
W tej sprawie prowadzone są przez Centralne Biuro Śledcze Policji dalsze intensywne czynności, w celu wyjaśnienia całokształtu przestępczego procederu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.11.2018, 08:50 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |