Newsletter

MON: Ruszyła 2 edycja kampanii „Zostań Żołnierzem RP” (komunikat)

12.01.2019, 17:21aktualizacja: 12.01.2019, 17:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

- Zależy nam na tym, żeby więcej młodych ludzi wstępowało do Wojska Polskiego, bo to stanowi o naszym bezpieczeństwie - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej inaugurując w Białce Tatrzańskiej drugi etap kampanii rekrutacyjnej do Wojska Polskiego "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej".

Minister Błaszczak w sobotę otworzył mobilny wojskowy punkt rekrutacyjny przy stoku narciarskim w Białce Tatrzańskiej. Podczas ferii żołnierze będą przyjeżdżali wojskowymi samochodami oznakowanymi logiem kampanii do narciarskich ośrodków sportowych i tam, często pod samymi wyciągami, będą spotykali się z potencjalnymi kandydatami do wojska.

- Kontynuujemy kampanię zachęcającą do wstępowania do wojska. Dzięki zmianie mentalności, dzięki zmianie podejścia do tego, żeby zachęcać do wstępowania do Wojska Polskiego, w czasie I edycji kampanii, wnioski do Wojska Polskiego złożyło ponad 7 tysięcy ludzi. Chodzi o służbę zawodową, przygotowawczą i terytorialną. 7057 wniosków to dobry wynik. Dzisiaj rozpoczynamy drugi etap – podsumował minister obrony narodowej.

Od 14 października wojskowi spotykali się z Polakami i zachęcali ich, by wstępowali do wojska podczas I edycji kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Żołnierzy można było spotkać w takich miejscach jak centra handlowe, ośrodki sportu, rynki miejskie czy centra rozrywki.

Szef MON przypomniał, że po ostatniej podwyżce uposażeń, średnie wynagrodzenie w polskim wojsku wynosi 5530 złotych. - Dzięki podwyżkom, które przyznałem żołnierzom, średnia pensja w Wojsku Polskim wynosi 5530 zł. Najwyższe podwyżki zostały przyznane dla tych, którzy najmniej zarabiają. Zależało mi na tym, żeby służba w wojsku była konkurencyjna - tak się stało. Skoro zawód żołnierza stał się już konkurencyjny wobec innych, nadszedł czas, aby zacząć przekonywać Polaków do tego, aby wybrali karierę w mundurze.

Ministerstwo obrony narodowej prowadząc kampanię "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" wdraża innowacyjne działania polegające na tym, że wojsko aktywnie zachęca Polaków do wstąpienia w swoje szeregi, a nie czeka, aż kandydaci sami się zgłoszą do armii. Jest to nowe podejście do kwestii rekrutacji w polskich siłach zbrojnych. Wojewódzkie sztaby wojskowe i wojskowe komendy uzupełnień pełnią podczas kampanii funkcje headhunterskie, wyszukują na rynku kandydatów, przedstawiają zalety służby w wojsku i jasno tłumaczą proces rekrutacji. Wspierani są również przez żołnierzy z jednostek wojskowych, aby przybliżyć realia służby zainteresowanym. Ponadto do mobilnych zespołów dołączyli studenci-podchorążowie z wojskowych uczelni, którzy rozpoczęli niedawno wojskową służbę.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu szef MON, wojsku zależy na pozyskaniu młodych ludzi do służby. - Służba w wojsku to zaszczyt, to honor, to wyróżnienie. Noszenie munduru żołnierza Wojska Polskiego jest zaszczytem. Żołnierz Wojska Polskiego jest godnie wynagradzany, a służba w Wojsku Polskim związana jest z rozwojem, z nabywaniem umiejętności, unikalnych doświadczeń.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że polscy żołnierze są aktywni na misjach w Europie, na wschodniej i południowej flance NATO, w Afganistanie, czy w Iraku. Jak podkreślił, wojsko ma też rozbudowane kontakty z armiami innych państw NATO, w tym z USA. Zdaniem wojskowych i szefa resortu ON, służba wojskowa wiąże się z nabyciem wyjątkowych umiejętności i rozwojem kompetencji. Wśród innych zachęt do pełnienia służby minister wymienił rozwinięte wsparcie socjalne i godną emeryturę.

Busy rekrutacyjne będzie można spotkać w popularnych kurortach takich jak np. Zakopane, Szczyrk, Wisła czy Białka Tatrzańska, czyli w miejscach, do których Polacy najchętniej jeżdżą na ferie. Na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej znajduje się wykaz wszystkich punktów, w których będzie można spotkać zespoły i busy rekrutacyjne. MON planuje zwiększyć liczebność polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych (wojskach lądowych, specjalnych, lotnictwie, marynarce wojennej i obronie terytorialnej), w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych - szeregowych, podoficerów i oficerów. Oferta jest skierowana do wszystkich - wojsko oferuje stanowiska dla specjalistów praktycznie w każdej dziedzinie. Jeśli osoba zainteresowana wojskiem nie ma specjalistycznych kwalifikacji, to droga do sił zbrojnych nie jest zamknięta. W Wojsku Polskim istnieje spójny system umożliwiający podniesienie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności.

# # #

Podczas zimowych ferii szkolnych od 14 stycznia do 24 lutego br. w 5 województwach na południu Polski rusza II etap kampanii Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej. Kampania ma na celu zwiększenie liczebności Wojska Polskiego poprzez przedstawienie realiów wojskowej służby przez samych żołnierzy w bezpośrednich rozmowach z zainteresowanymi i zachęcenie do wstąpienia do wojska. Kampania będzie realizowana przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe z Krakowa, Wrocławia, Katowic, Rzeszowa i Kielc. Tym razem mobilne zespoły rekrutacyjne spotkacie w ośrodkach narciarskich i sportowych w województwach małopolskim, dolnośląskim, śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Jak dotychczas, w mobilnych zespołach będą żołnierze z pobliskich jednostek wojskowych zarówno szeregowi, podoficerowie, jak i oficerowie, których będzie można zapytać o ich doświadczenia ze służby w Wojsku Polskim. Tym razem, do zespołów dołączą studenci – podchorążowie akademii wojskowych : Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W przerwach sportowej aktywności i zimowych atrakcji będzie można sprawdzić zalety służby w Wojsku Polskim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.01.2019, 17:21
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii