Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Otwierając dyskusję Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A. powiedział, że grunty kolejowe należą do najatrakcyjniejszych nieruchomości nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. „Nieruchomości te to często ostatnie wolne przestrzenie, jakie zostały w centrach miast. Nie ma dziś lepszych terenów inwestycyjnych” – przekonywał Golubiewski. Przyznał jednak, że mimo swojego potencjału inwestowanie na nich nie jest łatwe.
Wiceprezes zapewnił jednak, że jednym ze strategicznych celów spółki PKP S.A. jest czerpanie stałych korzyści z posiadanego majątku. Zwrócił uwagę, że obecnie większość nieruchomości biurowych, jakie powstają w Polsce jest wykupywanych przez różnego rodzaju zagraniczne fundusze emerytalne. „Powinniśmy zarabiać na swoim majątku. Czerpanie długoletnich korzyści z tego tytułu to przejaw strategicznego działania” – mówił Golubiewski.
Jako przykład takich działań podał włączenie się PKP do programu „Mieszkanie Plus”. „Jesteśmy absolutnie strategicznym partnerem programu, bo ok. 1/4 wszystkich mieszkań ma powstać na terenach kolejowych. Dla nas to też szansa na skomercjalizowanie terenów, na których np. nie do końca mogą powstać biurowce. PKP wchodzi do tego typu projektów na warunkach komercyjnych. Z udziału w programie będziemy czerpać wymierne korzyści” – podkreślał Golubiewski.
Również Mateusz Mroz, członek zarządu Xcity Investment zwrócił uwagę, że kolej powinna jak najszybciej zacząć zarabiać na swoich nieruchomościach. „Są podmioty, które bardzo chętnie chciałyby wejść w inwestycje nad infrastrukturą kolejową. Często chcą mieć jedynie zagwarantowane, że przez 15-20 lat będą mogły czerpać zyski z tego, co wybudują. Potem są gotowe oddać taką nieruchomość. Po prostu trzeba zacząć korzystać z tych terenów, nie tylko czekać na to, co kolei będzie zbędne” – apelował Mroz.
Przyznał jednak, że jednym z czynników hamujących inwestowanie na nieruchomościach kolejowych jest brak prawa warstwowego.
Z kolei mec. Krzysztof Wąsowski ocenił, że brak takich przepisów wręcz komplikuje biznes, szczególnie teraz w kontekście zmian w użytkowaniu wieczystym. Wyjaśnił, że zmiany w tym zakresie to „rewolucja w tzw. ograniczonych prawach rzeczowych, czyli takich, które dotyczą własności, ale nie pozbawiają tej własności właściciela”. Według niego prawo warstwowe, jako pewien nowy sposób regulacji ograniczonych praw rzeczowych, umożliwiające korzystanie z nieruchomości innym podmiotom niż właściciel, może ułatwić inwestowanie na takich terenach.
„To instrument, który pozwoli gminom, Skarbowi Państwa czy państwowym jednostkom organizacyjnym, które są właścicielami nieruchomości na poważne negocjacje z inwestorami i poważne korzystanie z majątku” – stwierdził mec. Wąsowski.
Bogdan Rzońca, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury przypomniał, że prace nad prawem warstwowym były w przeszłości prowadzone, ale w 2011 zostały przerwane. „Pora, by wrócić do tego. Jeśli są tam dobre rozwiązania, to dlaczego by ich nie kontynuować” – zadeklarował poseł.
W I Kongresie Rozwoju Kolei wzięło udział kilkuset osób, w tym przedstawiciele rządu, władze spółek kolejowych, liderzy opinii publicznej oraz przedstawiciele świata nauki i władz samorządowych. Inauguracyjną edycję Kongresu, która odbywała się pod hasłem „Przyszłość i Perspektywy” zorganizowały wspólnie PKP S.A., PKP Cargo, PKP Intercity oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.01.2019, 17:00 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Przedstawiamy ADOGRC 13.0: wspieranie inteligentniejszej zgodności i zwiększanie wydajności regulacyjnej
ADOGRC 13.0 wprowadza nowe, zaawansowane scenariusze zarządzania zgodnością i ochroną danych, oferując firmom kompleksową platformę do poruszania się po zmieniających się przepisach, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli operacyjnej i nadzoru.- 22.11.2024, 09:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS