Pobierz materiał i Publikuj za darmo
PKP S.A. posiada jedną z największych baz nieruchomości w Polsce – ponad 101 tys. nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 95 tys. ha położonych w 364 z 380 powiatów w Polsce. Często grunty te są atrakcyjnie zlokalizowane – w centrach miast, z odpowiednim skomunikowaniem. Spółka współpracuje z operatorami rządowego programu Mieszkanie Plus.
PKP S.A. realizują działania na rzecz rozwoju logistyki, mające przełożyć się na całą polską gospodarkę. Spółka wytypowała ze swoich zasobów ponad 120 lokalizacji na terenie całego kraju, w których można rozwinąć usługową infrastrukturę logistyczną. Grunty te obejmują w sumie 1160 działek, których łączna powierzchnia wynosi ponad 1150 ha. W najlepszych lokalizacjach planowana jest budowa centrów logistycznych, multimodalnych terminali przeładunkowych oraz tzw. railportów. Ponadto kolejowa spółka podpisała listy intencyjne dotyczące przyszłej współpracy w zakresie rozwoju działalności logistycznej m.in. z Portem Gdynia, Miastem Rybnik, Wielkopolskim Centrum Logistycznym i Miastem Konin.
PKP zmieniły podejście do zarządzania gruntami. „Zamiast wyprzedawać nieruchomości, spółka skupia się na osiąganiu długoterminowych korzyści, m.in. poprzez wynajem gruntów lub ich komercyjne zagospodarowanie. PKP S.A. zamierza także uczestniczyć w projektach deweloperskich, stawiając na zyski w dłuższym okresie” – powiedział Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.
Dla PKP S.A. zagospodarowanie nieruchomości na cele związane z programem Mieszkanie Plus ma najwyższy priorytet. W maju 2018 roku pomiędzy PKP a BGKN zostały zawarte warunkowe umowy inwestycyjne obejmujące 12 nieruchomości położone w 8 miastach o łącznej powierzchni 130 ha.
Kilka miesięcy później zostało podpisanych kolejnych 9 umów tego typu dot. kolejnych nieruchomości będących w portfelu PKP – w 7 miastach o łącznej powierzchni ponad 15 ha. W zasobach PKP S.A. znajdują się więcej nieruchomości, które mogłyby zostać wykorzystane pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową. Na potencjalne potrzeby realizacji programu wytypowano 279 nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 500 ha.
Program „Mieszkanie Plus” przewiduje budowę tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności, gdzie średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kw., a w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania ma być to ok. 12 do 24 zł za metr kw.
W 2018 r. PKP SA razem z Polskim Holdingiem Nieruchomości, Xcity Investment oraz Chopin Airport Development rozpoczęły współpracę przy komercyjnym zagospodarowaniu nieruchomości kolejowych. Na kolejowych gruntach będą mogły zatem powstać także hotele i biurowce.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.01.2019, 11:34 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Firma Yutong Bus dostarczyła do Ameryki Łacińskiej już 500 szt. nowego modelu vana – V6
- 23.12.2024, 14:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Bezpieczeństwo jest największym luksusem - światowa premiera flagowego modelu Chery TIGGO 9
- 23.12.2024, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
FPP: paragonowa biurokracja kontra cyfrowa rzeczywistość
Pracownicy i pracodawcy muszą gromadzić papierowe paragony, by udokumentować wydatki na posiłki w ramach benefitów żywieniowych, mimo że firmy od dawna stosują znacznie prostszy i nowocześniejszy mechanizm kontroli. Ten zbędny – zdaniem FPP, wymóg szczególnie kontrastuje z podejściem państwa do innych świadczeń społecznych, gdzie beneficjenci nie muszą w jakikolwiek sposób dokumentować swoich wydatków. Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje o naprawę tych przestarzałych przepisów.- 23.12.2024, 12:52
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Federacja Przedsiębiorców Polskich