Newsletter

MIiR: Dostępność Plus motorem lokalnego rozwoju gospodarczego (komunikat)

04.03.2019, 17:03aktualizacja: 04.03.2019, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Jak realizowany jest program Dostępność Plus? Jakich działań na rzecz likwidacji barier w życiu osób z niepełnosprawnościami można spodziewać się w najbliższym czasie? O tym wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak mówił podczas konferencji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dwudniakach (województwo małopolskie).

W wydarzeniu wzięli udział również wicepremier Beata Szydło, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskiego Związku Głuchych oraz lokalni samorządowcy.

Wiceminister inwestycji i rozwoju przypomniał, że program Dostępność Plus jest realizowany od początku 2018 roku i potrwa minimum do 2025 roku. Wartość programu to 23 miliardy złotych. Są to środki pochodzące z budżetu państwa, funduszy unijnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak również środki samorządów.

"Ogromna część programu finansowana jest z funduszy europejskich. Chcemy żeby pieniądze unijne, także te z nowego budżetu UE, stanowiły ważne źródło prodostępnościowych zmian" - zadeklarował Hamryszczak.

Program – zaznaczył wiceminister – jest realizowany w wielu obszarach, jak np. służba zdrowia, rozwiązania architektoniczne, ale także edukacja, w tym stworzenie modelowej szkoły, zarówno podstawowej, jak i średniej, poprawy transportu czy innowacji.

Wiceminister przekonywał, że powodzenie programu zależy od wysiłku różnych grup społecznych.

"Chcemy, aby Program Dostępność Plus był realizowany w szerokim partnerstwie z samorządami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami oraz seniorami" - mówił Hamryszczak.

Wiceminister podkreślał także znaczenie dobrej współpracy z samorządami.

"To właśnie samorządy poprzez swoje decyzje inwestycyjne kreują przestrzeń publiczną" – mówił A. Hamryszczak.

W tym kontekście, wiceminister podkreślał, że miejscowości z atrakcjami turystycznymi, które spełniają warunki dostępności są chętniej wybierane i odwiedzane przez seniorów i rodziny z małymi dziećmi.

"Dostępne przestrzenie mogą być szansą na rozwój gospodarczy. Dają perspektywę lepszego wykorzystania potencjału regionu" – mówił wiceminister.

Odnosząc się do planowanych działań, wiceminister Hamryszczak zapowiedział, że będziemy likwidować bariery architektoniczne. Planujemy udostępnić co najmniej 1000 miejsc i budynków, które wyposażymy w urządzenia i usługi ułatwiające komunikację z osobami niesłyszącymi czy niewidomymi – dodał wiceminister.

"Chodzi o to żeby nasz kraj był przyjazny dla wszystkich obywateli" – podsumował wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.03.2019, 17:03
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ