Newsletter

MIiR: 35 miast średnich zna diagnozę - my mamy dla nich receptę (komunikat)

07.03.2019, 12:06aktualizacja: 07.03.2019, 12:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Miasta średnie w Polsce mają potencjał do lokalizacji nowoczesnych usług dla biznesu. Niezbędne jest jednak kształtowanie przyszłych kadr. To wnioski z badania, które ABSL przeprowadziło dla Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W odkryciu tego potencjału pomoże 100 mln zł z programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Pakiet dla miast średnich oferuje konkretne rozwiązania, które pomagają rozruszać lokalne gospodarki. Jednym z nich jest włączenie miast w rosnący sektor usług biznesowych. Firmy z tej branży coraz częściej lokalizują swoje siedziby w mniejszych ośrodkach. Aby właściwie wykorzystać ten trend, poddaliśmy 35 miast polskich średniej wielkości szczegółowym badaniom pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej.

"Dziś poznaliśmy kompleksowe portrety diagnozowanych miast i wiemy jaki mają potencjał i jaki typ firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych są w stanie przyciągnąć" – mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Badanie

Do analizy wybraliśmy miejscowości liczące od 20 do 130 tys. mieszkańców, w których funkcjonują Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe. Badanie, na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, przeprowadził Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Zespół ABSL ocenił jakie są dostępne zasoby kadrowe miast, jakich absolwentów kształcą uczelnie i jakie znają oni języki, jaka jest dostępność powierzchni biurowej i inwestycyjnej oraz jakie są koszty pracy.

Diagnoza

Szanse na rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych i potencjał inwestycyjny w badanych miastach średnich są zróżnicowane. Największe znaczenie dla rozwoju tego sektora ma kapitał ludzki. Jego dostępność i jakość w największym stopniu wpływa na potencjał inwestycyjny miast. Głównymi przewagami miast mogą być niższe koszty prowadzenia działalności oraz niższa rotacja kadry. Na rozwój branży w miastach średnich największy wpływ mogą mieć przedsiębiorstwa z obszaru IT. Ze względu na specyfikę działalności firmom IT łatwiej jest tworzyć niewielkie oddziały w miastach średnich i wykorzystać możliwości rozwoju biznesu w oparciu o lokalne zasoby kadrowe w badanych ośrodkach. Druga? grupa? firm mogących znacząco wpłynąć na rynek pracy w wybranych miastach są? duże przedsiębiorstwa poszukujące oddziału satelickiego, w których mogą? ulokować obsługę? części swoich procesów. Szanse? na taka? funkcje? maja? przede wszystkim ośrodki charakteryzujące się dobra? dostępnością? transportowa?.

Najwyżej ocenione miasta to: Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła. Charakteryzują się one ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym dla sektora nowoczesnych usług biznesowych.

"Żadna z ocen nie odbiera miastom dalszych szans rozwojowych. Każde z nich otrzymało własne rekomendacje. Co w nich powiedziano? Przykładowo - czy miasto ma uruchomić działania nakierowane na zatrzymanie i przyciągnięcie talentów w oparciu o ścisłą współpracę z miejscowymi uczelniami wyższymi, czy wzmocnienie kapitału ludzkiego, bądź poprawę dostępności transportowej ośrodka" – dodaje wiceminister Adam Hamryszczak.

Recepta i pieniądze na jej wykup

Aby miasta średnie mogły konkurować o pozyskanie inwestorów z sektora nowoczesnych usług biznesowych wspólne wysiłki muszą podejmować samorządy tych miast, uczelnie i przedsiębiorstwa z branży usług dla biznesu.

Sektor usług dla biznesu nie rozwinie się w miastach średnich z dnia na dzień. Konieczna jest praca nad czynnikami, takimi jak dostępność osób o odpowiednich kwalifikacjach językowych i kompetencjach technicznych czy dostępność przestrzeni biurowych. Ważne są działania mające na celu wykształcenie i zatrzymanie młodych ludzi. Szczególną rolę odgrywa również współpraca uczelni wyższych z biznesem. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe powinny chętniej nawiązywać współpracę z biznesem, kreować cele strategiczne, co pozwoli na wykształcenie kadry z kwalifikacjami zapewniającymi zatrudnienie.

"Niezbędne jest długofalowe działanie pozwalające na kształtowanie przyszłych kadr. My wychodzimy naprzeciw potrzebom miast. Z programu Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczymy dla uczelni łącznie 100 mln zł na rozwój kadr dla sektora usług dla biznesu" – mówi minister Jerzy Kwieciński.

Planowane jest uruchomienie naboru dla uczelni, które będą starać się o pieniądze na to, by program kształcenia był lepiej dostosowany do potrzeb rynku pracy. Szkoła będzie mogła na przykład uzyskać dofinansowanie na staże, zajęcia warsztatowe, współpracę z lokalnymi pracodawcami.

Założenia konkursu planujemy przyjąć w czerwcu 2019 r. Wcześniej będą one konsultowane z przedstawicielami uczelni i przedsiębiorców. Dzięki przeprowadzonemu badaniu będziemy mogli trafniej sformułować warunki dla konkursu, aby uczelnie chętniej korzystały z dostępnych środków.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2019, 12:06
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii