Newsletter

MON: Cyberbezpieczeństwo i nowe technologie – rusza inicjatywa MON "CYBER.MIL z klasą" (komunikat)

15.03.2019, 16:24aktualizacja: 15.03.2019, 16:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

– Chcemy, żeby docelowo w każdym województwie funkcjonowała przynajmniej jedna klasa partnerska programu "CYBER.MIL z klasą" o profilu cyberbezpieczeństwo – powiedział podczas podpisania porozumienia dotyczącego realizacji programu edukacyjnego w szkołach średnich wiceminister Tomasz Zdzikot.

Ministerstwo Obrony Narodowej, we współpracy z Politechniką Łódzką, Polską Grupą Zbrojeniową oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, uruchomiło pilotażowy program nauczania w zakresie cyberbezpieczeństwa. W ramach programu w liceach ogólnokształcących w mniejszych miejscowościach powstaną klasy o profilu cyberbezpieczeństwa.

W piątek 15 marca br. w siedzibie MON w Warszawie zawarto porozumienie w tej sprawie, które podpisali: Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, prof. dr hab. inż. Sławomir Wiaka, rektor Politechniki Łódzkiej, Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, oraz Marcin Kosiorka, starosta łowicki.

Pierwszym liceum z klasą o takim profilu będzie Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu, w którym nauka ruszy od 1 września 2019 r. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie programu na pozostałe województwa. Docelowo w każdym województwie będzie liceum realizujące program z klasą o profilu cyberbezpieczeństwo.

Na mocy podpisanego porozumienia resort obrony zobowiązał się do objęcia programu patronatem i udzielania wsparcia merytorycznego dla przedsięwzięcia poprzez delegowanie ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa z podległych jednostek organizacyjnych. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie również odpowiedzialne za wsparcie organizacji praktyk dla uczniów klas biorących udział w projekcie oraz opiniowanie programu nauczania. Z kolei Politechnika Łódzka zapewni nadzór merytoryczny nad realizacją programu nauczania, który przygotuje powiat, wraz z rozszerzeniem przedmiotów z zakresu matematyki i informatyki, oraz zapewni kadrę naukowo-dydaktyczną.

– Podpisując porozumienie o utworzeniu klasy w Łowiczu, chcemy podkreślić, że to jest oferta i zadanie, które może być wykonane także w tych mniejszych ośrodkach miejskich. (…) Porozumienie zawarte dzisiaj ma charakter pilotażowy i dotyczy utworzenia klasy w Łowiczu, dzięki zaangażowaniu lokalnego środowiska, także dzięki zaangażowaniu silnego środowiska akademickiego, jakim jest Politechnika Łódzka – zaznaczył wiceminister.

Oprócz utworzenia klas o profilu cyberbezpieczeństwo współpraca w ramach zawartego porozumienia obejmuje także przygotowanie kadry pedagogicznej, udostępnianie specjalistycznych pracowni informatycznych oraz pracowni z zakresu technologii informatycznych dla uczniów i nauczycieli objętych programem. Porozumienie zakłada również pomoc w realizacji przedmiotów specjalistycznych i zawodowych oraz przygotowanie programu praktyk z dziedziny cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych dla uczniów w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej oraz podmiotach wchodzących w skład grupy kapitałowej PGZ SA.

***

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało kompleksowy program CYBER.MIL.PL - rozbudowy i wzmocnienia potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa, w którym zawarto także kwestie dotyczące edukacji w omawianym obszarze.

Zgodnie z założeniami resort obrony narodowej wzbogaca już w tym roku ofertę edukacyjną na uczelniach wyższych. 1 września br. przy Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) rozpocznie działalność Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne. Zwiększone zostaną także limity przyjęć na studia wojskowe. W tym roku w ramach procesu rozwoju korpusu podoficerów sformowana zostanie Szkoła Podoficerska Informatyki i Łączności z siedzibą w Zegrzu. Wojskowa Akademia Techniczna wraz z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa. W bieżącym roku moduł szkoleniowy Legii Akademickiej został rozszerzony o komponent cyberbezpieczeństwa.

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa wymaga współpracy wielu sektorów, podmiotów i osób. Jesteśmy więc otwarci na wszystkich, którym bliskie są kwestie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w tym na placówki edukacyjne, instytucje naukowe, badawcze, think tanki i organizacje społeczne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.03.2019, 16:24
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii