Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wizyta w Warszawie ministra spraw zagranicznych, Unii Europejskiej i współpracy Królestwa Hiszpanii (komunikat)

19.03.2019, 22:31aktualizacja: 19.03.2019, 22:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Nasze rozmowy potwierdziły wolę intensyfikacji współpracy dwustronnej w wymiarze politycznym, gospodarczym, kulturalno-naukowym, w zakresie kontaktów społecznych" – podkreślił minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem hiszpańskiej dyplomacji Josepem Borrellem Fontellesem.

Rozmowy ministrów służyły omówieniu najważniejszych kwestii europejskich, w tym przyszłości UE, brexitu, wyborów do Parlamentu Europejskiego, nowej perspektywy finansowej UE, pogłębienia jednolitego rynku, a także Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, w tym sytuacji w państwach najbliższego sąsiedztwa. Poświęcone były także kwestiom migracji, polityce bezpieczeństwa, jak również relacjom transatlantyckim oraz współpracy na forum ONZ.

Ministrowie wysoko ocenili stan rozwoju relacji polsko-hiszpańskich i potwierdzili zainteresowanie pogłębieniem dialogu politycznego, także w ramach stałych mechanizmów dwustronnych konsultacji międzyrządowych i forów parlamentarnych, oraz intensyfikacją współpracy kulturalno-naukowej i gospodarczej, w tym inwestycyjnej. Systematycznie wzrasta wartość wzajemnych obrotów handlowych, które w 2018 r. osiągnęły rekordowy wynik 10,7 mld EUR. Rośnie też wartość hiszpańskich inwestycji w Polsce, które przekroczyły wartość 12 mld EUR. Towarzyszy temu coraz większe zainteresowanie polskich inwestorów rynkiem hiszpańskim, na którym już operują polskie firmy, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym, farmaceutycznym oraz IT. Perspektywicznym obszarem współpracy gospodarczej są sektory wysoko rozwiniętych technologii, jak biotechnologia, automatyka czy nowoczesna energetyka.

"Dwa ważne państwa Unii Europejskiej – Hiszpania i Polska – powinny współpracować. Wtedy razem wniesiemy dużo do projektu europejskiego. Nie możemy integracji europejskiej ograniczać, czy też w sposób wyłączny osadzać na współpracy niemiecko-francuskiej. Potrzeba ambitnych państw średnich, takich jak Hiszpania i Polska, żeby ten projekt europejski był pełny" - powiedział minister Jacek Czaputowicz na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem Josepem Borrellem Fontellesem.

Szefowie polskiego i hiszpańskiego MSZ potwierdzili potrzebę kontynuowania procesu usprawnienia funkcjonowania UE, szczególnie w kontekście nowego cyklu instytucjonalnego w UE. W ich ocenie wobec wielu wyzwań, przed jakimi stoi UE, szczególnie ważne jest utrzymanie jedności i spójności państw członkowskich. Rozmówcy zgodzili się co do potrzeby rozwoju współpracy z państwami unijnego sąsiedztwa na Wschodzie i Południu Europy.

W ocenie ministrów wobec wielu wyzwań, przed jakimi stoi UE, szczególnie ważne jest utrzymanie jedności i spójności państw członkowskich. Rozmówcy zgodzili się co do potrzeby rozwoju współpracy z państwami unijnego sąsiedztwa na Wschodzie i Południu Europy.

"Nasze państwa zajmują miejsca z dwóch stron kontynentu, można powiedzieć. Patrzymy na Hiszpanię, kiedy musimy podjąć decyzję dotyczącą zaangażowania w Ameryce Łacińskiej, jak ostatnio jeśli chodzi o Wenezuelę" – powiedział minister Czaputowicz. "My natomiast chętnie dzielimy się z Hiszpanią naszym doświadczeniem, gdy idzie o wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej i razem działamy na rzecz umocnienia naszej obecności. W szczególności polscy i hiszpańscy żołnierze służą w ramach wzmocnionej obecności NATO na Łotwie" - dodał szef polskiej dyplomacji.

W związku z członkostwem Polski w RB ONZ w latach 2018-2019 szef polskiej dyplomacji potwierdził wolę współdziałania z Hiszpanią na forum ONZ, zwłaszcza w zakresie promocji zasad prawa międzynarodowego, zapobiegania konfliktom oraz zwalczania nowych zagrożeń dla pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Minister spraw zagranicznych, Unii Europejskiej i współpracy Królestwa Hiszpanii Josep Borrell Fontelles złożył wizytę w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Odbyła się ona w roku obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu państwami.

W trakcie wizyty szef hiszpańskiej dyplomacji spotkał się z przedstawicielami największych firm hiszpańskich działających w Polsce. Wygłosił również wykład w Kolegium Europejskim w Natolinie pt. "Europa na rozdrożu: spojrzenie z perspektywy Hiszpanii".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.03.2019, 22:31
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ