Newsletter

MI: Spotkanie ministrów transportu państw UE w Bukareszcie (komunikat)

29.03.2019, 13:48aktualizacja: 29.03.2019, 13:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

27 marca 2019 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów ds. transportu państw członkowskich Unii Europejskiej w Bukareszcie, zorganizowanym w związku z prezydencją rumuńską.

Podczas spotkania odbyły się debaty na temat Multimodalności, Przyszłości mobilności w UE, Wzmocnienia łączności i spójności przez TEN-T i instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) oraz Bezpieczeństwa ruchu drogowego.

"W ocenie Polski lepsza koordynacja wdrażania sieci TEN-T powinna iść w parze z dostosowaniem jej zakresu do obecnego stanu rozwoju infrastruktury, zmieniających się potrzeb obywateli w zakresie mobilności i priorytetów rozwojowych poszczególnych państw członkowskich. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Komisji Europejskiej o przyspieszeniu rewizji sieci TEN-T planowej na lata 2021-2022" – powiedział minister Andrzej Adamczyk podczas sesji poświęconej przyszłości polityki UE w zakresie TEN-T.

"Będziemy w dalszym ciągu konsekwentnie wspierać jej dalszy rozwój, szczególnie poprzez ujęcie nowych, perspektywicznych projektów, takich jak Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny i projekt szybkiej kolei łączącej państwa V4" – podkreślił minister.

"W tym kontekście za istotne uważam utrzymanie wysokiego poziomu zaangażowania środków europejskich w projekty transportowe" – dodał minister.

Spotkania bilateralne

Podczas wizyty w Bukareszcie minister Andrzej Adamczyk odbył rozmowy z ministrami transportu krajów UE.

Minister Andrzej Adamczyk wspólnie z ministrami ds. transportu Bułgarii, Litwy, Łotwy oraz Węgier omówił dalsze plany działań w z zakresie Pakietu Mobilności I w kontekście jego turbulentnego procedowania na forum Parlamentu Europejskiego.

Ministrowie odbyli również wspólne spotkanie z prezydencją rumuńską, podczas którego wystosowali wspólny apel o poszerzoną i merytoryczną debatę nad proponowanymi rozwiązaniami w Pakiecie Mobilności I w ramach przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego. Pospieszne procedowanie może doprowadzić bowiem do uzgodnienia rozwiązań, które będą zagrażały skutecznemu funkcjonowaniu europejskiego sektora transportu.

"Presja czasu, w tym świadomość zbliżającego się końca kadencji Parlamentu Europejskiego nie służy przyjmowaniu zrównoważonych, kompromisowych rozwiązań" - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Podczas spotkania z ministrem transportu Republiki Łotewskiej Talisem Linkaitsem dotyczącym budowy szlaku kolejowego Rail Baltica i drogowego ViaBaltica Andrzej Adamczyk podkreślił, że podniesienie dynamiki i znaczenia szlaków transportowych na osi północ- południe stanowi kluczowy cel strategiczny Polski.

Podczas spotkania z wiceministrem infrastruktury Włoch Michelem Dell`Orco minister A. Adamczyk przedstawił problemy związane z włoskimi wykonawcami inwestycji drogowych w Polsce.

"Bezpośrednio zagrożonych jest pięć kontraktów, poważny niepokój budzą następne trzy. Wezwaliśmy wykonawców do powrotu na place budów" – poinformował minister. Minister podkreślił, że dzięki działaniom podejmowanym przez MI i GDDKiA ochroną zostali objęci podwykonawcy pracujący przy realizacji zagrożonych kontraktów. Zaapelował też o podjęcie przez Włochy działań, które podtrzymają dobre wzajemne relacje.

W rozmowach z ministrem transportu, technologii informatycznych i telekomunikacji Bułgarii Rossenem Jeliazkovem A. Adamczyk podziękował za to, że Bułgaria aktywnie wspiera Polskę w pracach na rzecz utworzenia nowego korytarza drogowego północ-południe.

"Jesteśmy przekonani, że przybliży nas to do realizacji wspólnego celu – wpisania szlaku Via Carpatia do sieci TEN-T na całym przebiegu trasy" – powiedział A. Adamczyk.

W trakcie spotkania z ministrem transportu Rumunii Alexandru Răzvanem Cuc’em A. Adamczyk zaprosił na wizytę studyjną do Polski delegację rumuńskiego resortu transportu oraz rumuńskich towarowych spółek kolejowych.

"Bardzo nas cieszy pozytywne postrzeganie polskiej reformy spółek kolejowych przez stronę rumuńską. Z chęcią podzielimy się naszymi doświadczeniami, choćby na przykładzie udanej transformacji PKP Cargo" – powiedział A. Adamczyk.

Z uwagi na pełnienie przez Rumunię roli Prezydencji w Radzie UE, poruszono także tematy wynikające z bieżącej agendy prac instytucji UE, w tym Pakiet Mobilności I i rozporządzenia Smart TEN-T.

28 marca 2019 r. minister Andrzej Adamczyk spotkał się z komisarz ds. transportu Violetą Bulc. Minister podziękował komisarz za decyzję o przyspieszeniu rewizji sieci TEN-T.

"Polska wielokrotnie deklarowała chęć wcześniejszego rozpoczęcia dyskusji w tym zakresie. Widzimy potrzebę uwzględnienia w układzie transeuropejskiej sieci transportowej nowych priorytetów inwestycyjnych. Są to przede wszystkim: Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny oraz planowane szybkie połączenie kolejowe pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami" – powiedział minister.

Podczas spotkania z Panią Komisarz poruszono również temat Pakietu Mobilności, rozporządzenia Smart TEN-T oraz inwestycji transportowych. Pani Komisarz Bulc wyraziła zrozumienie i wsparcie dla działań Rządu RP wobec firm budujących drogi i koleje w Polsce.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.03.2019, 13:48
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii