Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: W Nowym Jorku o wzmacnianiu prawa międzynarodowego (komunikat)

02.04.2019, 12:05aktualizacja: 02.04.2019, 12:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Nasze członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ma trzy główne priorytety: po pierwsze - wzmacnianie prawa międzynarodowego, po drugie - promowanie ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, po trzecie - wspieranie pokojowego rozwiązywania sporów – powiedział szef polskiej dyplomacji w Nowym Jorku podczas briefingu? wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego międzynarodowemu prawu humanitarnemu.

W swoim przemówieniu na forum Rady minister Jacek Czaputowicz podkreślił znaczenie, jakie Polska przywiązuje do przestrzegania zasad międzynarodowego prawa humanitarnego i nawiązał do dotychczasowej aktywności Polski w tym obszarze. – W maju 2018 r. Polska przewodniczyła pracom Rady Bezpieczeństwa. Zorganizowaliśmy dwie otwarte debaty na wysokim szczeblu: pierwszą w sprawie przestrzegania prawa międzynarodowego w kontekście utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a drugą w sprawie ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Tematyka obydwu koncentrowała się na międzynarodowym prawie humanitarnym – powiedział polski minister spraw zagranicznych. Zaznaczył również, że wspieranie zasad prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego, w szczególności w odniesieniu do ochrony cywilów, jest jednym z głównych priorytetów niestałego członkostwa RP w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Minister spraw zagranicznych uczestniczył także w nieformalnym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa w formule Arria na temat ochrony personelu humanitarnego. Celem spotkania była próba zidentyfikowania, w oparciu o istniejącą legislację (rezolucje oraz konwencje), najlepszych praktyk oraz metod praktycznego i efektywnego przestrzegania międzynarodowego prawa w zakresie ochrony pracowników humanitarnych.

W poniedziałek ogłoszono także, że Polska przystąpi do deklaracji politycznej ws. ochrony zdrowia w konfliktach zbrojnych. Celem tego dokumentu jest wyrażenie poparcia dla działań dążących do wzmocnienia istniejących mechanizmów ochrony personelu medycznego i humanitarnego. Tekst deklaracji został przygotowany we współpracy m.in. z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK) oraz Biurem ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej (OCHA). – Jestem przekonany, że naszą rolą jako członka ONZ jest wpieranie wszelkich inicjatyw, które wzmacniają mechanizmy ochrony ludności cywilnej – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ rozmawiał ponadto z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych Jeanem-Pierrem Lacroix. Poruszył m.in. temat polskiej obecności w ramach Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie (UNIFIL). – Powrót Polski do misji UNIFIL jest zwieńczeniem trwającego ponad dwa lata procesu starań i przygotowań do powrotu RP do operacji pokojowych ONZ – powiedział szef polskiego MSZ. – Polskie zaangażowanie w UNIFIL planowane jest na poziomie około 170-200 żołnierzy. Polski kontyngent dołączy do irlandzkiego batalionu planowo w listopadzie 2019 roku – dodał.

Minister Czaputowicz poinformował też w trakcie rozmowy, że Polska przyjęła w październiku 2018 roku Krajowy Plan Działania na rzecz realizacji Agendy ONZ dot. kobiet, pokoju i bezpieczeństwa na lata 2018-2021 – dołączyła tym samym do grona blisko 80 państw, które dysponują planami działania na rzecz realizacji postanowień rezolucji RB ONZ 1325 i jej pochodnych.

Szef polskiego resortu dyplomacji spotkał się dzisiaj również z pierwszym wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Kuwejtu Sabahem Khaledem Al-Hamadem Al-Sabahem, z którym rozmawiał o kwestiach bezpieczeństwa, w tym w odniesieniu do bliskowschodniego procesu pokojowego. Ministrowie? nawiązali do konferencji bliskowschodniej, która miała miejsce w dniach 13-14 lutego br. w Warszawie, w tym omówili perspektywy dalszej realizacji Procesu Warszawskiego. Poruszyli także kwestie współpracy Polski i Kuwejtu w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wizyta w Nowym Jorku była też okazją do rozmowy ministra Jacka Czaputowicza z jego odpowiednikami z Francji i Niemiec. Minister Heiko Maas wyraził satysfakcję, że tematyka międzynarodowego prawa humanitarnego będzie kontynuowana w trakcie sierpniowej polskiej prezydencji w RB ONZ, zwłaszcza w kontekście 70. rocznicy przyjęcia Konwencji Genewskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.04.2019, 12:05
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ