Newsletter

MIiR nt. nowych inwestycji z POIiŚ na lata 2014-2020 (komunikat)

02.04.2019, 17:31aktualizacja: 02.04.2019, 17:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Komisja Europejska potwierdziła unijny wkład dla kolejnych dziewięciu projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Ich łączne dofinansowanie wyniesie 842,6 mln euro.

Komisarz ds. polityki regionalnej i miejskiej Corina Creţu ogłosiła w Brukseli pozytywne decyzje dla następujących inwestycji:

• Budowa autostrady A2, odc. Warszawa (w. Lubelska) - Mińsk Mazowiecki

• Budowa obwodnicy Olsztyna w ciągu DK nr 16

• Budowa drogi ekspresowej S3 odc. Legnica - Lubawka

• Budowa drogi ekspresowej S7, odc. Warszawa - Grójec

• Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351

• Zakup 16 sztuk nowych pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych

• Przyspieszamy komfortowo - unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.

• Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku

• Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia - etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia - etapy II i III.

Projekty taborowe przyczynią się do skrócenia czasu przejazdu, poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróży oraz zwiększą sprawność taboru – wagony i lokomotywy będą mniej awaryjne. Pojazdy zostaną dostosowanie do wymogów Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (TSI), w tym m.in. do przewozu osób niepełnosprawnych. Tabor zostanie też przystosowany do zmian klimatycznych: będzie emitował do atmosfery mniejszą ilość zanieczyszczeń, spadną też koszty eksploatacji pojazdów.

Inwestycje drogowe wpłyną na komfort podróżowania po kraju. Zwiększy się bezpieczeństwo, a skróci czas przejazdu. Dla mieszkańców terenów objętych projektami POIiŚ pojawi się także niezwykle istotna zmiana – ruch tranzytowy będzie mógł omijać centra miast i małych miejscowości.

Dzisiejsze decyzje KE to także dobra wiadomość dla polskiej żeglugi. Realizowane inwestycje poprawią warunki nawigacyjne, a także stan portowych budowli hydrotechnicznych. Trójmiejskie porty będą mogły przyjmować statki o większym zanurzeniu. Porty w Gdańsku i Gdyni staną się tym samym bardziej nowoczesne, konkurencyjne i otwarte na świat.

Komisja Europejska wydała już 90 pozytywnych decyzji dla projektów z POIiŚ na lata 2014-2020.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.04.2019, 17:31
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ