Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MIiR informuje:
Krajowe Forum Miejskie to unikatowa platforma do dyskusji pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w realizację polityki miejskiej – rządem i samorządami lokalnymi, naukowcami, urbanistami i architektami, społecznością biznesową, organizacjami pozarządowymi i ruchami miejskimi. Podczas konferencji, z udziałem gościa honorowego - podsekretarz generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz dyrektor wykonawczej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich Maimunah Mohd Sharif - nastąpi uroczyste podpisanie Deklaracji o współpracy na rzecz realizacji krajowej polityki miejskiej oraz Nowej Agendy Miejskiej ONZ.
Znaczenie i rola miast – dlaczego są tak ważne?
- Obecnie w miastach żyje ponad 50 proc. światowej populacji, która wytwarza 70 proc. globalnego PKB, konsumuje 60 proc. energii i produkuje 70 proc. odpadów. Mimo że miasta zajmują niespełna 3 proc. powierzchni naszej planety, to dynamika zachodzących w nich zmian oraz dotykające ich problemy wpływają na stan i jakość rozwoju całości gospodarki – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, inaugurując Forum.
Oferta dla miast – na co mamy pieniądze?
Istotnym elementem konferencji jest dyskusja nad przyszłością polityki miejskiej, ale byłaby ona niepełna bez analizy oferty, z której miasta mogą już korzystać. Wśród narzędzi do pobudzania rozwoju należy wskazać:
Program rewitalizacji obszarów zdegradowanych w polskich miastach – ponad 22 mld złotych przeznaczyliśmy nie tylko na modernizację infrastruktury, ale też przede wszystkim na rozwiązywanie problemów społecznych, takich jak: bezrobocie, ubóstwo czy wykluczenie społeczne.
"Pakiet dla miast średnich" – mamy szeroką ofertę wsparcia dla miast, które dotychczas systematycznie traciły na znaczeniu na rzecz metropolii. Szczególnie dotkliwie doświadczają one procesów depopulacji i starzenia się społeczeństwa. Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw, a wsparcie z funduszy UE na lata 2014-2020 na ten cel wynosi prawie 2,5 mld zł.
Proces "uczenia się miast" – z jednej strony miasta otrzymują wsparcie eksperckie i dotacyjne, z drugiej zaś w ramach "Partnerskiej Inicjatywy Miast" miasta wzajemnie się inspirują i wymieniają dobrymi praktykami w zakresie rewitalizacji, mobilności miejskiej i dbania o jakość powietrza.
Konkurs "Human Smart Cities" – jego celem jest kreowanie, przy użyciu inteligentnych rozwiązań, miasta jako przestrzeni przyjaznej do życia, za którą współodpowiedzialność ponoszą także mieszkańcy, aktywnie biorący udział w zarządzaniu i współdecydowaniu o niej. W ramach przeprowadzonego konkursu będziemy wspierać 25 projektów, które dofinansujemy kwotą 42 milionów złotych.
Program "Dostępność Plus" – koncentrujemy się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli – również tych z niepełnosprawnością.
Do rozdysponowania 23 miliardy złotych.
Program "Czyste powietrze" - na którego realizację do 2029 r. przeznczone zostaną 103 miliardy złotych.
Plan Rozwoju Elektromobilności – który owocuje coraz większą liczbą niskoemisyjnych autobusów na ulicach polskich miast.
Współpraca międzynarodowa, czyli wspólne rozwiązania globalnych problemów
- Polska aktywnie włącza się w realizację Agendy Miejskiej dla Unii Europejskiej (tzw. Pakt Amsterdamski) oraz popiera silniejsze wyeksponowanie polityki miejskiej w przyszłej perspektywie finansowej.
- Wdrażamy postanowienia wynikające z przyjętej przez ONZ w 2015 r. Agendy 2030 dot. zrównoważonego rozwoju oraz tzw. Nowej Agendy Miejskiej przyjętej przez UN-Habitat na Konferencji Miejskiej Habitat w październiku 2016 r.
Przyszłość miast – co możemy ulepszyć?
Rozwijać współpracę z ONZ w ramach zadań związanych z realizacją Celu 11: Zrównoważone Miasta i Społeczności.
Udoskonalać koordynację działań w obszarze polityki miejskiej jako części polityki rozwoju – w tym celu przygotowaliśmy Deklarację, która podpiszą dziś obecni na konferencji ministrowie oraz przedstawiciel Związku Miast Polskich.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.04.2019, 17:39 |
Źródło informacji | MIiR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |