Newsletter

MIiR: Nadeszła era miast – pierwsze Krajowe Forum Miejskie startuje dzisiaj! (komunikat)

02.04.2019, 17:39aktualizacja: 02.04.2019, 17:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Krajowe Forum Miejskie to unikatowa platforma do dyskusji pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w realizację polityki miejskiej – rządem i samorządami lokalnymi, naukowcami, urbanistami i architektami, społecznością biznesową, organizacjami pozarządowymi i ruchami miejskimi. Podczas konferencji, z udziałem gościa honorowego - podsekretarz generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz dyrektor wykonawczej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich Maimunah Mohd Sharif - nastąpi uroczyste podpisanie Deklaracji o współpracy na rzecz realizacji krajowej polityki miejskiej oraz Nowej Agendy Miejskiej ONZ.

Znaczenie i rola miast – dlaczego są tak ważne?

- Obecnie w miastach żyje ponad 50 proc. światowej populacji, która wytwarza 70 proc. globalnego PKB, konsumuje 60 proc. energii i produkuje 70 proc. odpadów. Mimo że miasta zajmują niespełna 3 proc. powierzchni naszej planety, to dynamika zachodzących w nich zmian oraz dotykające ich problemy wpływają na stan i jakość rozwoju całości gospodarki – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, inaugurując Forum.

Oferta dla miast – na co mamy pieniądze?

Istotnym elementem konferencji jest dyskusja nad przyszłością polityki miejskiej, ale byłaby ona niepełna bez analizy oferty, z której miasta mogą już korzystać. Wśród narzędzi do pobudzania rozwoju należy wskazać:

Program rewitalizacji obszarów zdegradowanych w polskich miastach – ponad 22 mld złotych przeznaczyliśmy nie tylko na modernizację infrastruktury, ale też przede wszystkim na rozwiązywanie problemów społecznych, takich jak: bezrobocie, ubóstwo czy wykluczenie społeczne.

"Pakiet dla miast średnich" – mamy szeroką ofertę wsparcia dla miast, które dotychczas systematycznie traciły na znaczeniu na rzecz metropolii. Szczególnie dotkliwie doświadczają one procesów depopulacji i starzenia się społeczeństwa. Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw, a wsparcie z funduszy UE na lata 2014-2020 na ten cel wynosi prawie 2,5 mld zł.

Proces "uczenia się miast" – z jednej strony miasta otrzymują wsparcie eksperckie i dotacyjne, z drugiej zaś w ramach "Partnerskiej Inicjatywy Miast" miasta wzajemnie się inspirują i wymieniają dobrymi praktykami w zakresie rewitalizacji, mobilności miejskiej i dbania o jakość powietrza.

Konkurs "Human Smart Cities" – jego celem jest kreowanie, przy użyciu inteligentnych rozwiązań, miasta jako przestrzeni przyjaznej do życia, za którą współodpowiedzialność ponoszą także mieszkańcy, aktywnie biorący udział w zarządzaniu i współdecydowaniu o niej. W ramach przeprowadzonego konkursu będziemy wspierać 25 projektów, które dofinansujemy kwotą 42 milionów złotych.

Program "Dostępność Plus" – koncentrujemy się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli – również tych z niepełnosprawnością.

Do rozdysponowania 23 miliardy złotych.

Program "Czyste powietrze" - na którego realizację do 2029 r. przeznczone zostaną 103 miliardy złotych.

Plan Rozwoju Elektromobilności – który owocuje coraz większą liczbą niskoemisyjnych autobusów na ulicach polskich miast.

Współpraca międzynarodowa, czyli wspólne rozwiązania globalnych problemów

- Polska aktywnie włącza się w realizację Agendy Miejskiej dla Unii Europejskiej (tzw. Pakt Amsterdamski) oraz popiera silniejsze wyeksponowanie polityki miejskiej w przyszłej perspektywie finansowej.

- Wdrażamy postanowienia wynikające z przyjętej przez ONZ w 2015 r. Agendy 2030 dot. zrównoważonego rozwoju oraz tzw. Nowej Agendy Miejskiej przyjętej przez UN-Habitat na Konferencji Miejskiej Habitat w październiku 2016 r.

Przyszłość miast – co możemy ulepszyć?

Rozwijać współpracę z ONZ w ramach zadań związanych z realizacją Celu 11: Zrównoważone Miasta i Społeczności.

Udoskonalać koordynację działań w obszarze polityki miejskiej jako części polityki rozwoju – w tym celu przygotowaliśmy Deklarację, która podpiszą dziś obecni na konferencji ministrowie oraz przedstawiciel Związku Miast Polskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.04.2019, 17:39
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ