Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do spraw Zagranicznych (komunikat)

08.04.2019, 17:51aktualizacja: 08.04.2019, 17:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Partnerstwo Wschodnie, a także sytuacja w Afganistanie i Wenezueli stanowiły główne tematy dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas dzisiejszego posiedzenia Rady do spraw Zagranicznych w Luksemburgu.

Dyskusja dotycząca Partnerstwa Wschodniego odbyła się w kontekście przygotowań do spotkania ministerialnego w Brukseli zaplanowanego na 13 maja br. z okazji 10. rocznicy utworzenia programu. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Partnerstwo odniosło sukces mimo niesprzyjającej sytuacji, w tym rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Zależy nam na dalszym aktywnym rozwoju Partnerstwa. Popieramy ambitną wizję jego przyszłości po 2020 roku - powiedział minister Czaputowicz. Wskazał na potrzebę dalszego rozwoju tej strategicznej inicjatywy m.in. w zakresie dalszego zbliżania prawodawstw państw Partnerstwa Wschodniego i UE w ramach implementacji umów stowarzyszeniowych i rozwoju współpracy sektorowej.

- Chodzi nam także o pewną instytucjonalizację Partnerstwa Wschodniego - powiedział również szef MSZ w trakcie briefingu dla mediów po zakończeniu posiedzenia. - Zaproponowaliśmy utworzenie sekretariatu Partnerstwa Wschodniego oraz wprowadzenie prezydencji w ramach PW. Minister dodał przy tym, że - jako istotny element Europejskiej Polityki Sąsiedztwa - Partnerstwo Wschodnie powinno zachować odrębne finansowanie w wieloletnich ramach finansowych UE po roku 2020.

W trakcie posiedzenia omówiono też dzisiaj stan negocjacji pokojowych i przygotowań do zaplanowanych na jesień wyborów prezydenckich w Afganistanie oraz przyjęto konkluzje w tej sprawie. Minister Czaputowicz poparł aktywny udział UE we wszystkich etapach procesu pokojowego. - Do osiągnięcia trwałego pokoju niezbędny jest dialog pomiędzy wszystkimi znaczącymi siłami politycznymi, z rządem afgańskim w centrum tego procesu – podkreślił. Minister pozytywnie ocenił także niedawną wizytę Wysokiej Przedstawiciel Federiki Mogherini w Kabulu. - To silny i pozytywny sygnał unijnego wsparcia dla Afganistanu? - powiedział. Szef polskiego MSZ zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia wsparcia dla rządu Afganistanu w zakresie ochrony praw człowieka w tym kraju oraz przypomniał, że w obszarze bezpieczeństwa kluczową rolę odgrywa Sojusz Północnoatlantycki. - Polska ma w Afganistanie kontyngent wojskowy w ramach NATO - dodał.Rada omówiła dzisiaj również napiętą sytuację w Wenezueli i rezultaty spotkania Międzynarodowej Grupy Kontaktowej, które miało miejsce 28 marca br. w Quito. Podkreślono potrzebę kontynuacji wysiłków dyplomatycznych zmierzających do zakończenia kryzysu oraz gotowość do odpowiedniej reakcji w zależności od dalszego rozwoju sytuacji.

Wśród tematów spotkania znalazła się także napięta sytuacja w Libii. - Opowiadamy się za deeskalacją konfliktu, nadrzędną rolą ONZ i zachowaniem jednolitego stanowiska UE - powiedział dziennikarzom szef polskiego MSZ.

Na marginesie Rady do spraw Zagranicznych minister Jacek Czaputowicz spotkał się ponadto z szefem brytyjskiej?dyplomacji Jeremym Huntem. Szef polskiego MSZ przedstawił dalsze działania podejmowane w ramach warszawskiego procesu bliskowschodniego. Wyraził także zadowolenie z intensywności spotkań polsko-brytyjskich na różnych szczeblach oraz podkreślił wsparcie dla rządu Wielkiej Brytanii, aby uniknąć scenariusza bezumownego brexitu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.04.2019, 17:51
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ