Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: Dla ponad 350 tys. uczniów z całego kraju rozpoczął się egzamin gimnazjalny (komunikat)

10.04.2019, 18:58aktualizacja: 10.04.2019, 18:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MEN informuje:

Dziś, 19 kwietnia br. został przeprowadzony egzamin gimnazjalny z części humanistycznej. Obejmował on dwa zakresy: historię i wiedzę o społeczeństwie oraz język polski. Do egzaminu przystąpiło ponad 351 000 uczniów III klasy gimnazjum z ponad 7 300 szkół w całym kraju.

– Dziękujemy wszystkim dyrektorom, samorządowcom, pracownikom kuratoriów, okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz nauczycielom, którzy biorą udział w przeprowadzaniu egzaminów, za ich ogromne zaangażowanie i wysiłek włożony w sprawne przeprowadzenie egzaminów – poinformowała Minister Edukacji Narodowej podczas konferencji prasowej poświęconej egzaminowi gimnazjalnemu.

W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. W pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń. Sytuacja dotyczyła egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie, który rozpoczął się o godz. 9.00. Sprawą zajęły się kuratoria oświaty, które dopiero dziś otrzymały zgłoszenie od dyrektorów szkół o tej sytuacji i natychmiast uzupełniły składy zespołów nadzorujących do kolejnej części egzaminu.

Z kolei do egzaminu z języka polskiego uczniowie przystąpili o godz. 11.00. Egzamin nie został przeprowadzony jedynie w jednej szkole w całym kraju. Sprawa jest wyjaśniania przez kuratorium oświaty.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektorów szkół i kuratorów oświaty zaplanowany na jutro egzamin z przedmiotów przyrodniczych i matematyki zostanie przeprowadzony zgodnie z przyjętym harmonogramem we wszystkich szkołach w Polsce.

Do kuratoriów oświaty zgłosiło się już ponad 7 tysięcy osób gotowych wesprzeć dyrektorów szkół podczas egzaminów. To osoby, które posiadają kwalifikacje pedagogiczne i mogą być członkami zespołów egzaminacyjnych oraz zespołów nadzorujących. Taką możliwość wprowadziły zmiany w rozporządzeniach, które podpisała Minister Edukacji Narodowej. Jest to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół. Nowe rozwiązania dają dyrektorowi większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących.

Wszystkie chętne osoby, które mają kwalifikacje pedagogiczne, wciąż mogą zgłaszać się do kuratoriów oświaty. W każdym województwie zostały uruchomione punkty informacyjne.

Jutro (czwartek, 11 kwietnia br.) zostanie przeprowadzona druga część egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie będą zdawać egzamin z przedmiotów przyrodniczych (godz. 9.00) oraz z matematyki (godz. 11.00).

Kuratoria oświaty, samorządy i okręgowe komisje egzaminacyjne czuwają nad prawidłowym przebiegiem egzaminu i stale monitorują sytuację, wspierając dyrektorów szkół.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.04.2019, 18:58
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ