Newsletter

Polska gospodarka mocniejsza niż szwedzka

16.04.2019, 13:39aktualizacja: 16.04.2019, 13:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Lata wysokiego wzrostu gospodarczego pozwoliły nam awansować w rankingu największych gospodarek świata. Czy nasza gospodarka rzeczywiście wyprzedza takie potęgi jak Szwecja?

Polska 22. gospodarką świata

Po ostatnich wysokich wzrostach PKB okazało się, że gospodarka Polski awansowała w światowym rankingu. Dzięki wyprzedzeniu Argentyny i Szwecji jest obecnie 22. największą na świecie. W przypadku Argentyny warto zwrócić uwagę, że jest to również zasługa kryzysu i spadku PKB. W Europie wyprzedza nas tylko 6 państw. Warto przypomnieć, że to ranking bazujący na całkowitym PKB, a nie takim na mieszkańca, dlatego udało się wyprzedzić Szwecję. W parametrze przeliczonym na mieszkańca znajdujemy się znacznie dalej, ale w tym wypadku wynik jest mocno zniekształcony przez bardzo małe, a bogate kraje.

Znamy los OFE

Od dawna mówiło się o tym, że wraz z nowymi planami emerytalnym rządu pożegnamy się z OFE. Tak też się dzieje. Środki z OFE trafią na Indywidualne Konta Emerytalne. Państwo pobierze opłatę 15%, nie do końca co prawda wiadomo za co. Główna jednak zmiana to fakt, że państwo nie będzie musiało przekazywać części środków do OFE. W rezultacie do czasu, gdy wpłaty do OFE wyraźnie przekraczały wypłaty z OFE będzie to korzystne dla budżetu. W dalszej przyszłości jednak całość będzie pochodzić z budżetu. Tą lukę mają jednak zakryć IKE. Rynki walutowe przyjęły tę wiadomość w miarę neutralnie. Spadki było widać za to na giełdzie. Nie ma się co dziwić, skoro środki inwestowane w OFE tam właśnie trafiały, a teraz nie będą.

Chińczycy znów się zadłużają

Polityka gospodarcza w Chinach nastawiona jest na jeden parametr - wzrost PKB. Gdy był wysoki, władze próbowały ograniczać nadmierne zadłużenie. Teraz, gdy widać pewne sygnały spowolnienia w związku z wojną handlową, bardzo szybko zapomniano o ograniczaniu zadłużenia. Gwałtownie rosną zarówno kredyty osób fizycznych, jak i emisje obligacji przedsiębiorstw.

Wielu analityków wskazuje na negatywne konsekwencje takich działań. Jednym z nich jest tworzenie się baniek spekulacyjnych. Obserwatorzy wskazują na rynek nieruchomości, gdzie ceny znów rosną powyżej 10% w skali roku. Juan na razie zachowuje się stabilnie i utrzymuje wartość po odbiciu z przełomu roku 2018 i 2019.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.04.2019, 13:39
Źródło informacji Currency One
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ