Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński pierwszym honorowym obywatelem Wiślicy (komunikat)

09.05.2019, 22:10aktualizacja: 09.05.2019, 22:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

- Chcę wyraźnie podkreślić, że tytuł honorowego obywatela Wiślicy przyjmuję jako wyraz Państwa uznania dla tego co robimy w resorcie kultury w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwo narodowego podczas uroczystej Sesji Rady Miasta, na której przyznano mu tytuł honorowego obywatelstwa Wiślicy. W podziękowaniu od mieszkańców miasta i gminy Wiślicy wicepremier Gliński otrzymał także symboliczne klucze do miasta oraz szablę kawaleryjską.

Profesor Piotr Gliński podkreślił w swoim wystąpieniu, że Wiślica jest wyjątkowym miejscem, zaklętym w przeszło tysiącletniej historii Europy, mimo to wciąż zachowuje unikalną lokalność.

- Wiślica jest europejska swoją wyjątkowością, wpisującą się w najnowsze pozytywne trendy cywilizacyjne. Warto o tym pamiętać projektując plany rozwojowe naszego miasteczka. Inni tego nie mają, dlatego musimy to doceniać – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest wyrazem tego, jak my jako Polacy troszczymy się o dziedzictwo kulturowe kraju, rozumiejąc jego znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości.

- Przyjmując ten tytuł, uważam go także za zobowiązanie do dalszej i solidnej pracy na rzecz polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Także jako zobowiązanie do promowania tego wszystkiego co jest związane z Wiślicą i jej historią. Chciałbym, aby Wiślica miała we mnie zawsze rzetelnego ambasadora walczącego o jej sprawy i wartości związane z naszym miastem i regionem świętokrzyskim - zaznaczył minister kultury Piotr Gliński.

Orzeł Beliniacki przekazany do Muzeum Narodowego w Kielcach

W obecności ministra kultury Piotra Glińskiego, Orzeł Beliniacki z czapki ułańskiej zaprojektowanej przez Zygmunta Rozwadowskiego dla kawalerii I Pułku Ułanów Legionów Polskich został przekazany przez prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice” Marcina Perza do Sanktuarium Józefa Piłsudskiego w kieleckim Muzeum. Wicepremier Piotr Gliński za zasługi dla kultury odznaczył Marcina Perza Brązowym Medalem Gloria Artis.

- Działalność takich instytucji jak Muzeum Narodowe w Kielcach jest szalenie szeroka, wieloaspektowa. Bez dbania o nasze dziedzictwo, nie ma dobrze funkcjonujących wspólnot politycznych - powiedział wicepremier Profesor Piotr Gliński podczas wizyty w kieleckim Muzeum.

Zwrócił się również do przedsiębiorców oraz osób z sektora biznesu, którzy chcieliby "zrobić coś dobrego" dla polskiej kultury, żeby zgłaszali się w tej sprawie do szefów tych instytucji. "Naprawdę można często, nawet za niewielkie pieniądze, bardzo fajne rzeczy zrobić, na które skarb państwa i naszych instytucji nie stać, bo działalność takiej instytucji jak Muzeum Narodowe jest szeroka i wieloaspektowa, tutaj potrzeb jest bardzo dużo i każdy może się przyczynić" – zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.

Przekazany orzeł należał do Władysława Beliny-Prażmowskiego, co zostało potwierdzone na częściowo zachowanym dokumencie o treści: "orzełek z czapki legionowej rotmistrza kawalerii legionowej Władysława Beliny-Prażmowskiego Prezydenta Miasta Krakowa w 1929-1933 roku”. Dokument ten sygnowany jest pieczęcią Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski zaznaczył, że wręczony eksponat będzie jednym z ważniejszych w kolekcji. "Władysław Belina-Prażmowski to osoba związana z regionem. To wpisuje się w strategię rozwoju naszej kolekcji, ponieważ nie sięgamy w niej po najwybitniejsze dzieła, które niekoniecznie są związane z regionem, tylko my sięgamy po najwybitniejsze dzieła osób związanych z naszym terenem" – dodał Kotowski.

Następnie minister kultury Piotr Gliński w towarzystwie parlamentarzystów Krzysztofa Lipca i Andrzeja Bętkowskiego złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pałacu Biskupów Krakowskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2019, 22:10
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ