Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CBŚP informuje:
Kolejne uderzenie w grupę oszustów wyłudzających pieniądze metodą „na policjanta”. Tym razem policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga zatrzymali 8 osób, a wśród nich logistyka, odbieraka oraz osoby odpowiedzialne za przesyłanie pieniędzy pochodzących z przestępstw z Polski za granicę. Według śledczych podejrzani mogli wyłudzić od poszkodowanych ponad 500 tysięcy złotych. Łącznie w sprawie występuje 14 podejrzanych.
Policjanci warszawskiego Zarządu CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Polski oraz w jednym z krajów UE. Jej członkowie wyłudzali pieniądze od innych osób m.in. metodą „na policjanta CBŚ”. Metoda ta polega na tym, że sprawcy dzwoniąc do poszkodowanych podają się za funkcjonariuszy policji i prokuratorów rozpracowujących groźne grupy przestępcze. Wzbudzając w ten sposób zaufanie proszą o pomoc w akcji zatrzymania nieuczciwych pracowników banku. Rolą poszkodowanych jest przekazanie wypłaconych z banku lub posiadanych w domu pieniędzy i kosztowności osobie, która się po nie zgłosi lub pozostawienie ich w określonym miejscu.
Z ustaleń policjantów wynika, że grupa miała rozbudowaną strukturę, w której każdy pełnił określoną rolę, wykonując przypisane zadania. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze pochodzące z przestępstw, po podziale zysków, transferowane były za granicę za pośrednictwem przekazów pieniężnych.
Pierwsze uderzenia w grupę nastąpiły w czerwcu 2018 roku. Wówczas to policjanci z Zarządu w Warszawie CBŚP zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i odzyskali złotą biżuterię i numizmaty, o łącznej wartości 600 tys. zł. Według śledczych wtedy wpadli „logistyk”, „werbownik” oraz trzech „odbieraków”. (Szczegółowo o jednej z tych akcji pisaliśmy w art. pt.: CBŚP w ciągu doby odzyskało precjoza warte 600 tys. zł).
Kolejny cios nastąpił w tym tygodniu na terenie Warszawy i Łomży. Policjanci CBŚP zatrzymali 8 osób i jedną doprowadzono z zakładu karnego. Podczas realizacji zabezpieczono także telefony mogące służyć do popełnienia oszustw. W jednym z mieszkań policjanci ujawnili środki odurzające. Łącznie zabezpieczono niemal 64 gramy amfetaminy oraz prawie 60 gramów marihuany.
Według śledczych zatrzymani pełnili różne role w grupie, przede wszystkim osoby te były odpowiedzialne za przesyłanie pieniędzy z Polski za granicę, ale podczas akcji wpadł także logistyk oraz odbierak. Zatrzymani po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw metodą „na policjanta CBŚ”, m.in. udziału w oszustwach oraz prania pieniędzy. Sąd zastosował wobec 2 podejrzanych tymczasowe aresztowania na okres trzech miesięcy. Pozostałe osoby zostały objęte dozorami policji. Według ustaleń policjantów CBŚP podejrzani mogli wyłudzić ponad 500 tysięcy złotych.
Jest to kolejne mocne uderzenie CBŚP w członków zorganizowanych grup przestępczych dokonujących oszustw metodą „na policjanta”. Takie działania to efekt wieloletniego, żmudnego zbierania dowodów w śledztwie. W minionych latach policjanci CBŚP wielokrotnie już zatrzymywali podejrzanych na gorącym uczynku popełniania oszustw metodą „na policjanta”. Podczas zatrzymań funkcjonariusze udaremniali zamiary sprawców i odzyskiwali pieniądze wypłacone przez osoby pokrzywdzone.
Jednocześnie przypominamy, że przestępcy wciąż działają i wykorzystując naszą chęć pomocy innym próbują wyłudzić pieniądze. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie prowadzą takich „telefonicznych akcji”, ani nie proszą osób postronnych o przekazanie swoich pieniędzy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ pad/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.05.2019, 09:08 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |