Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
Wystawy sprzętu wojskowego, projekcje filmowe czy gry militarne to tylko jedne z wielu atrakcji, jakie czekają na zwiedzających wojskowe muzea. Tegoroczna Noc Muzeów jest także wyjątkową okazją, żeby wysłuchać koncertów w wykonaniu najlepszych orkiestr polskich Sił Zbrojnych. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów udział wezmą m. in. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie w Warszawie
Muzeum Wojska Polskiego w tym roku podczas akcji udostępni wystawy znajdujące się w gmachu głównym. W sobotnią noc otwarte będzie także Muzeum Katyńskie znajdujące się na warszawskiej Cytadeli.
W trakcie dnia, w godz. 10.00 – 18.00 będzie także można odwiedzić Muzeum Techniki Wojskowej. Będzie tam można obejrzeć czołg T- 55, samolot AN-2 i samolot Mig-21. Dostępne będą wystawy pamiątek militarnych z okresu II RP. Na dziedzińcu Muzeum odbędą się pokazy dynamiczne zabytkowych pojazdów wojskowych z lat 1935—1969, zaprezentowany będzie: czołg rozpoznawczy TKS, działo samobieżne Sexton, Czołg T-34, transporter opancerzony BTR, motocykl wojskowy M2.
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Nad Bałtykiem, zwiedzający będą mogli podziwiać wystawy: "Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej", "Mamy rozkaz Cię utrzymać...", "W świecie dawnych żaglowców" oraz ekspozycję plenerową broni i uzbrojenia morskiego.
Ponadto, na wszystkich zwiedzających czeka występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Będzie można także odwiedzić stoiska promocyjne Żandarmerii Wojskowej, 43. Batalionu Saperów Flotylli Obrony Wybrzeża, Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, a także Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Muzealny wieczór rozpocznie wernisaż nowej wystawy "Mundur w filmie", w której znajdzie się ponad 40 kostiumów z 30 polskich i zagranicznych filmów. Wernisaż uświetni koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego na specjalnie utworzonej scenie w hangarze lotniczym. Wystąpi także zespół uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego DYWIZJON, który wykona filmowe piosenki.
Przez całą Noc Muzeów, od godziny 19 do północy, będzie można zwiedzać wystawę stałą "Historia polskiego lotnictwa wojskowego", wejść na pokład śmigłowca Mi-6 oraz śmigłowca Mi-14. Wspólnie z Naukowym Kołem Astronomicznym i Astronautycznym SPACE z Lotniczej Akademii Wojskowej zwiedzający będą mogli obserwować niebo o zmierzchu i nocą.
Sala Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa
W nocy z 18 na 19 maja będzie można zwiedzić Salę Tradycji DGW, wziąć udział w lekcji historii przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a także obejrzeć pokazy musztry paradnej i wystawę sprzętu wojskowego.
Podczas sobotniej Nocy Muzeów i na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zaprezentują się także żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego z indywidualnym wyposażeniem czyli np. z mundurami w trzech kolorach Rodzajów Sił Zbrojnych, karabinkiem czy ułańskim siodłem. Mundurowi chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie, nurtujące pytania dotyczące służby w Pułku.
Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć umundurowanie żołnierza z okresu Bitwy o Monte Cassino z 1944 r. oraz pojazdy z tego okresu: transporter opancerzony Universal Carier oraz samochód Willys-Jeep. Stowarzyszenie Historyczne Cytadela zaprezentuje stanowisko obrony przeciwlotniczej Warszawy z września 1939 r., a w nim m.in.: ręczny karabin maszynowy wz. 28 lub ciężki karabin maszynowy wz. 30.
Specjalne atrakcje czekają dla dzieci w Sali Tradycji: możliwość mierzenia wojskowych czapek z różnych formacji i okresów historycznych, selfie na ułańskim siodle, a także ciekawostki ze świata wojskowego podane w atrakcyjnej, niezwykle interesującej i przystępnej formie dla każdego.
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, m.in. pokaz pojazdów wojskowych, broni strzeleckiej, umundurowania uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej czy prezentacja gier militarnych. W tym dniu, w Muzeum będą się prezentować grupy rekonstrukcji historycznej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kub/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.05.2019, 15:21 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |