Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Równe traktowanie sądownictwa we wszystkich krajach UE (komunikat)

21.05.2019, 17:17aktualizacja: 21.05.2019, 17:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

"Na kanwie dyskusji o polskim sądownictwie można zauważyć, że zwiększa się zainteresowanie instytucji unijnych sądownictwem w innych państwach członkowskich. Analizujemy każdy taki przypadek" – powiedział minister Sebastian Kaleta na dzisiejszej (21 maja 2019 r.) wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro.

Sebastian Kaleta nawiązał do postępowania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie reformy sądownictwa w Polsce. W związku z tym postępowaniem stawiane są zarzuty rzekomego upolitycznienia Krajowej Rady Sądownictwa, choć instytucja ta działa w Polsce na zasadach odpowiadających standardom Unii Europejskiej. Mało tego – to w wielu innych krajach UE widać wpływ czynnika politycznego m.in. na wybór sędziów.

"Dzisiaj odwiedza Warszawę Frans Timmermans [wiceszef Komisji Europejskiej], który zawsze stara się podkreślać swoją apolityczność i nieangażowanie się w spór polityczny. Rodzi się pytanie, czy był skłonny dostrzec, że sądy innych krajów, np. Niemiec, podjęły wątpliwość, czy w ich systemie prawnym sędziowie są powoływani w sposób praworządny, zgodnie z zasadami Unii Europejskiej" – podkreślił Zbigniew Ziobro.

"Proszę sobie wyobrazić sytuację, że minister sprawiedliwości bezpośrednio wybiera sędziów i mówi kto awansuje. A tak jest na przykład w Hesji, niemieckim kraju związkowym. Jeden z tamtejszych sędziów zapytał TSUE o to, czy system, w którym orzeka, gwarantuje niezawisłość. Takie postępowanie stanie przed TSUE i będzie przełomowe" – mówił Sebastian Kaleta.

"Jeśli ktoś w tych ostatnich dniach gorącej dyskusji o Europie, chciałby mówić, że Polska ma jakikolwiek problem z sądownictwem, to informuję, że najciekawsza sytuacja ma miejsce w Niemczech" – dodał.

Zaznaczył, że w ostatnich tygodniach wpłynęła do TSUE również sprawa Rumunii, która reformuje swoje sądownictwo. Pojawił się też wniosek związany z Austrią, dotyczący tego, czy Unia Europejska ma kompetencje, by wchodzić w kwestie przydziału spraw sędziom. Jak poinformował Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje, czy ewentualnie udział Polski w tych sprawach jest wskazany.

"Nigdy nie zgodzę się na to, żeby mówić o polskim sądownictwie w kontekście tego, że Niemcy mogą mieć upolityczniony system, bo panuje tam „inna kultura prawna” lub polityczna. Jesteśmy w Unii Europejskiej, obowiązują nas równe prawa" – powiedział.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.05.2019, 17:17
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ