Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Tematykę tegorocznego VI Kongresu Chemii Polskiej, która odbyła się 5-6 czerwca w Płocku zdominowały dyskusje poświęcone potrzebom i wyzwaniom stojącym przed rozwojem tego strategicznego sektora polskiej gospodarki.
Zdaniem Zielińskiego jednym z kluczowych trendów, które najbardziej oddziałują na funkcjonowanie i przyszłość branży chemicznej jest ekologia i zachowania ekologiczne. „To główny trend, do którego już dzisiaj musimy się dostosowywać, bo takie będą wymagania nie tylko regulacyjne, ale też klientów” – podkreślił prezes PIPC.
Jego zdaniem drugim istotnym trendem jest rozwój przemysłu 4.0. „Można powiedzieć, że to temat trochę odległy, ale nie do końca, bo już wiele systemów funkcjonuje i one dziś przynoszą z perspektywy, chociażby kosztów i usprawnień operacyjnych zdecydowany skok cywilizacyjny, ale też szanse poszukiwania nowych rozwiązań, w tym także ekologicznych” – wyjaśnił Zieliński.
Szef PIPC wymienił też podejście proinnowacyjne. W jego ocenie innowacja będzie nadal trendem, choć jak zaznaczył „wydaje się, że jest to element nierozłączny chemii, to dzisiaj ona nabiera zupełnie nowego kształtu”.
Według Zielińskiego ważnym elementem oddziałującym na branżę chemiczną będą też uwarunkowania geopolityczne. Wskazał tu m.in. na obecną wojnę handlową USA i Chin, która wpłynie na bilans produktowy na rynku światowym. „Europa dzisiaj tą wojną obrywa, dostając tańsze produkty z Chin. Czyli zwiększa się ekspozycja na konkurencyjność, następuje umacnianie się tej konkurencyjności w geopolityce” – podsumował prezes PIPC.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.06.2019, 14:21 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE