Newsletter

Prawie 9,7 tys. miast z UE przystąpiło do ruchu na rzecz klimatu

13.06.2019, 17:24aktualizacja: 13.06.2019, 17:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prawie 9,7 tys. miast z Unii Europejskiej, w tym 74 z Polski, przystąpiło do globalnego porozumienia burmistrzów na rzecz klimatu. Wykorzystanie potencjału porozumienia to jeden z tematów trzydniowej konferencji SET-Plan, która rozpoczęła się w środę w Bukareszcie.

Wspierane przez Komisję Europejską i Europejski Komitet Regionów Światowe Porozumienie Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii jest największym tego typu ruchem na świecie. Miasta sygnatariusze zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych; deklarują też chęć wspólnego przystosowywania się do zmian klimatycznych.

Jak powiedział w rozmowie z PAP szef Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz, porozumienie jest najsilniejszym narzędziem stymulowania działań na rzecz klimatu na szczeblu lokalnym. "Jednym z naszych celów jest przekonanie wszystkich regionów i władz lokalnych do przyłączenia się do tej inicjatywy" – podkreślił Lambertz.

Jak powiedział szef Komitetu Regionów w wystąpieniu otwierającym konferencję SET-Plan, ostatnie protesty młodzieży i niedawna "zielona fala" w wyborach europejskich są wyraźnym sygnałem, że obywatele domagają się od UE większych ambicji w dziedzinie klimatu.

"Przejście na gospodarkę bezemisyjną stworzy bardzo potrzebne miejsca pracy, zwiększając konkurencyjność UE i zmniejszając naszą zależność energetyczną. Dyskusja nie powinna więc dotyczyć tego, czy powinniśmy dekarbonizować naszą gospodarkę, ale w jaki sposób to zrobić. Oczywiste jest, że potrzeba tu nas wszystkich - rządów wszystkich szczebli, przemysłu, społeczeństwa obywatelskiego i obywateli" – ocenił Lambertz.

Zdaniem szefa KR należy nadal intensywnie inwestować w badania i innowacje, aby uwolnić potencjał zielonych technologii. Zastrzegł jednocześnie, że transformacja energetyczna powinna być sprawiedliwa i dobrze zarządzana.

"Nikt w pojedynkę nie może dokonać transformacji na czystą energię i przeciwdziałać zmianom klimatu. Po wyborach europejskich musimy połączyć siły (…) Musimy pokazać, że UE może zapewnić zrównoważoną przyszłość, która nie pozostawi w tyle żadnego kraju, regionu, miasta ani wioski" – podkreślił.

Dlatego zdaniem Lambertza kolejny budżet UE musi odpowiadać tym ambicjom. "Podobnie jak Parlament Europejski wzywamy do zwiększenia (kolejnego budżetu UE – PAP) z 1,1 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) UE-27 do 1,3 proc. DNB" – oświadczył.

W 2018 r. Unia Europejska przyjęła przepisy umożliwiające wypełnienie zobowiązania do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych z obszaru Unii do roku 2030 o co najmniej 40 proc. w stosunku do 1990 r. Komisja Europejska chce ponadto, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu.

Unijne plany redukcji emisji gazów cieplarnianych wiążą się z realizacją światowego porozumienia klimatycznego z Paryża. Przyjęta w 2015 r. umowa zakłada powstrzymanie globalnego wzrostu średniej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza. Wymaga to powstrzymania wzrostu, a następnie redukcji koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie globalnym.

Z Bukaresztu Mateusz Kicka (PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.06.2019, 17:24
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ