Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przedstawiciel miedziowej spółki był jednym z uczestników sesji, poświęconej polityce energetycznej Polski do 2040 roku. O przyszłości tej gałęzi przemysłu rozmawiano w Gdyni w kontekście polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej.
Radosław Żydok podkreślił, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł, która miałaby zasilać proces wydobywczy i produkcyjny miedziowego potentata, jest jednym z priorytetów w planie rozwoju spółki na najbliższe 10 lat.
„Wychodzimy naprzeciw globalnej tendencji, jaka aktualnie panuje nie tylko w Europie, ale i na świecie - dodał Żydok. - Nasi kontrahenci również zwracają coraz częściej uwagę na to, z jakiego źródła pochodzi energia, dzięki której produkujemy kupowaną przez nich miedź oraz w jakim stopniu wywiera wpływ na środowisko naturalne”.
Tym bardziej, jak podkreślił, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest pożądane w procesie wydobycia oraz produkcji. „Najlepiej, gdyby był on niskoemisyjny bądź całkowicie bezemisyjny”.
Rozmawiając o przyszłości krajowego rynku energetycznego do 2040 roku, zastanawiano się, w jakim stopniu produkcja energii elektrycznej może być czynnikiem rozwojowym dla gospodarki. KGHM Polska Miedź S.A. jest jednym z największych jej odbiorców w Polsce.
„Jako klient o stabilnych podstawach i długofalowej polityce rozwoju możemy zagwarantować dostawcy energii stałe dochody - dodał dyrektor departamentu analiz regulacyjnych. - A on, w konsekwencji, może planować dalszy rozwój inwestycji, które mają na celu unowocześnienie produkcji energetycznej oraz uczynienie jej jak najmniej szkodliwą dla otoczenia”.
Do 2030 roku KGHM Polska Miedź planuje, że połowa energii, jaką zużywa w procesie wydobycia i produkcji, będzie pochodziła z własnych zasobów. Ma być to możliwe dzięki, m.in. budowie farm fotowoltaicznych.
„Powstaną one na Dolnym Śląsku. Rozważamy różne lokalizacje. Jedne mogą funkcjonować obok naszych zakładów i kopalni, a inne trochę dalej” - powiedział Radosław Żydok.
Bezpieczeństwo energetyczne to kolejny temat, poruszany podczas gdyńskiej sesji w ramach II FWR. Przedstawiciel KGHM Polska Miedź zaznaczył, że jest ono jednym z kluczowych zagadnień dla spółki.
„Jakiekolwiek przerwy w dostawach energii oznaczają nie tylko straty produkcyjne, ale zagrażają bezpieczeństwu pracujących pod powierzchnią ziemi górników - wyjaśniał Radosław Żydok. - Systemy tłoczące powietrze, wentylujące i chłodzące korytarze i szyby muszą pracować bez przerwy. Możliwość samodzielnego zaopatrywania w energię, do jakiej dążymy, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa jej dostaw” - dodał przedstawiciel KGHM.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.06.2019, 12:49 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Hisense prezentuje nowy telewizor ULED MiniLED serii U8, który sprawia, że możemy poczuć się jak w kinie
- 23.04.2025, 08:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Security Operations Center, czyli jak zadbać o ochronę firmy przed cyberzagrożeniami
Aż 83 proc. przedsiębiorstw odnotowało minimum jeden incydent związany z zagrożeniem bezpieczeństwa danych w sieci w 2024 roku - podaje VIII edycja badania „Barometr Cyberbezpieczeństwa” KPMG. Respondenci mieli do czynienia najczęściej z wyciekiem danych wskutek złośliwego oprogramowania. Niestety, firmom trudno zrekrutować i utrzymać wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Rozwiązaniem mogą być subskrypcyjne usługi bezpieczeństwa, np. SOC (Security Operations Center). Dlaczego warto w nie zainwestować?- 22.04.2025, 09:12
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Orange
-
Image
VELUX na szczycie TOGETAIR: aż 70 proc. budynków w Polsce wciąż jest nieefektywna energetycznie PAP
Aleksandra Stępniak, public affairs manager w VELUX Polska, podzieliła się z gośćmi 6. edycji szczytu klimatycznego TOGETAIR w Warszawie niepokojącymi danymi: tak zwany „syndrom chorych budynków” dotyka co czwartego Polaka, a 70 proc. naszych budynków wciąż jest nieefektywna energetycznie. Oznacza to, że pracujący bądź mieszkający w nich ludzie są narażeni na nadmierny hałas, brak światła lub inne czynniki, istotnie wpływające na ich zdrowie oraz jakość życia.- 22.04.2025, 09:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MeediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ