Newsletter

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o współczesnej (kobiecej) twarzy lidera XXI w.

02.08.2019, 17:49aktualizacja: 02.08.2019, 17:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Forum Ekonomiczne w Krynicy
Forum Ekonomiczne w Krynicy
Forum Ekonomiczne w Krynicy (w tym roku 3-5 września) tradycyjnie kojarzone jest z podejmowaniem dyskusji na tematy związane z wielką polityką (tą krajową i międzynarodową) oraz gospodarką. Istotnym obszarem są też współczesne kwestie społeczne, czego wyrazem będzie miedzy innymi dyskusja podejmowana w ramach panelu „Kobieta – lider. Przywództwo XXI wieku”.

Rosnący udział kobiet na najwyższych szczeblach kierowniczych jest następstwem szerszego zjawiska społecznego, emancypacji, której gwałtowny rozwój przypadł na przełom XIX i XX w.

Na Islandii kobiety zajmują 48% miejsc w parlamencie, co stanowi najwyższy procent na całym świecie. W Skandynawii udział kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i gospodarczym jest wyrównany, jednak statystyki ogólnoświatowe przedstawiają się zupełnie inaczej. W skali globalnej tylko 3% kobiet zajmuje najwyższe stanowiska kierownicze, co może zaskakiwać choćby w obliczu badań zrealizowanych przez Zengera & Folkmana (celem tej organizacji założonej w 2003 r. jest m. in. rozwijanie umiejętności i kompetencji przywódczych). W ramach trwających przez ponad 10 lat badań przeprowadzonych na 16 tysiącach liderów (z czego około 2/3 stanowili mężczyźni) analizowano 16 „kompetencji liderskich” i aż w 10 spośród 16 z nich lepiej były postrzegane kobiety. Górowały nad płcią brzydką w przejmowaniu inicjatywy, nastawieniu na rezultaty, dążeniu do samorozwoju, dbaniu o rozwój podwładnych, inspirowaniu i motywowaniu czy budowaniu relacji w zespole. W takich kompetencjach jak rozwiązywanie problemów, przekonywanie, innowacyjność czy integrowanie pracowników kobiety osiągnęły podobne rezultaty do mężczyzn.

Co sprawia, że kobiety są tak skuteczne? Jakie cechy i umiejętności są kluczowe w odnoszeniu sukcesów? Z jakimi najpoważniejszymi wyzwaniami muszą się konfrontować kobiety stojące na czele organizacji i jak można rozwijać ich potencjał przywódczy? O tym będą rozmawiać podczas krynickiego Forum Ekonomicznego między innymi: Gordana Čomić, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Narodowego z Serbii; Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł na Sejm RP; Eszter Szabó, prezes Women Business Angels z Węgier; Joanna Pawlak, prezes zarządu, Wirtualna Polska Media, Wirtualna Polska S.A.; Hana Stelzerová, dyrektor Czeskiego Kobiecego Lobby i Natalia Griszyna ze Związku Kobiet Rosji.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 02.08.2019, 17:49
Źródło informacji XXIX Forum Ekonomiczne Krynica-Zdrój 2019
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ