Newsletter

Kwieciński: ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty może być zmodernizowanych

04.08.2019, 10:58aktualizacja: 04.08.2019, 10:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Około 60 tys. budynków z wielkiej płyty może być zmodernizowanych dzięki dopłatom do termomodernizacji, podłączeń do sieci ciepłowniczej czy instalacji odnawialnych źródeł energii - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Nowe przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku.

Kwieciński zaznaczył, że przyjęta przez Komitet Stały Rady Ministrów nowelizacja ustawy o termomodernizacji ma poprawić jakość życia ok. 12 mln Polaków mieszkających w blokach z wielkiej płyty. Dodał, że nowe przepisy w istotny sposób "przyczynią się do zmniejszenia ubóstwa energetycznego".

Minister powołał się na ostatnie badania Instytut Techniki Budowalnej, z których wynika, że budynki z wielkiej płyty - ok. 60 tys. - są bezpieczne. "Nieprawdziwe są sugestie, że blokom stawianych w technologii wielkopłytowej w latach 1960-1980 grozi zawalenie" - zaznaczył. Dodał, że część z nich oczywiście wymaga remontów oraz modernizacji, ale poprawa ich stanu technicznego jest możliwa "stosunkowo niskim kosztem".

Z opracowania ITB, które zleciło MIiR wynika, że budynki wielkopłytowe, które powstały w latach 1960-1990, charakteryzują się nadmierną przenikalnością cieplną przegród zewnętrznych, niedostatecznym stanem instalacji i urządzeń budowlanych oraz niską estetyką elewacji.

Dlatego resort chce wspierać zakup i montaż tzw. kotew, którymi łączy się warstwę fakturową i warstwę konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych. Jak mówił, nowe przepisy umożliwią zarządcom budynków z wielkiej płyty, czyli np. gminom, spółdzielniom, wspólnotom czy gminom występowanie o zakup i montaż kotew.

Jego zdaniem przeprowadzenie takich robót zwiększa stabilność i trwałość budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia, które stanowią dodatkowe obciążenie. (PAP)

ewes/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.08.2019, 10:58
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ