Newsletter

Zwycięzcy programu „Seeds for the Future” wyłonieni!

22.08.2019, 19:06aktualizacja: 22.08.2019, 19:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji czy codzienność w świecie Internetu Rzeczy – to tylko niektóre tematy prac nadesłanych na konkurs „Seeds for the Future”. Uznanie jury zdobyły teksty dziewięciu studentów z całej Polski. Wydarzenie organizowała firma Huawei już po raz szósty.

W tegorocznej edycji „Seeds for the Future” wzięło udział sześć uczelni (Politechniki: Łódzka, Świętokrzyska, Poznańska i Śląska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Szkoła Główna Handlowa), które kształcą w kierunkach związanych z branżą technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zadaniem studentów było przygotowanie eseju na jeden z tematów: 5G jako szansa dla rozwoju technologicznego i gospodarczego, sztuczna inteligencja w zastosowaniach bliskich społeczeństwu, cloud computing w biznesie lub trzecim sektorze i administracji publicznej oraz Internet Rzeczy w życiu codziennym.

„Poziom prac był naprawdę wysoki. Niektórzy studenci zaskoczyli nas nietypowym podejściem do konkursowych zagadnień z obszaru sieci 5G, sztucznej inteligencji i technologii chmurowych, wykazując się nieszablonowym myśleniem. To już szósta edycja tego konkursu w Polsce i z satysfakcją obserwujemy, jak zmienia się sposób, w jaki młodzi ludzie patrzą na nowe technologie, z roku na rok wykazując się coraz większą kreatywnością” – powiedział Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich.

Jury nagrodziło prace dziewięciu studentów, w tym dwóch studentek z Politechniki Śląskiej. „Oczekiwania związane z siecią 5G są duże. Jej parametry pozwolą na rozwój nowych usług, jak i na poprawę tych obecnie dostępnych. Rozwiązania technologiczne zasypią nas w momencie, kiedy bezprzewodowy szerokopasmowy Internet stanie się ogólnodostępny. Sieć 5G zwiastuje prawdziwą rewolucję, nie tylko dla konsumentów, ale również dla gospodarki” - mówi jedna z wyróżnionych, Zuzanna Rodak.

Podobnego zdania jest Natalia Łomnicka, której praca na ten temat zapewniła jej miejsce wśród finalistów. „Trudno jest przewidzieć wszystkie dziedziny, które może rozwinąć lub znacząco usprawnić 5G. Z pewnością jednak zmiany będą dotykać nie tylko wielkie jednostki gospodarcze, ale też będą one obecne w życiu każdego człowieka – początkowo tylko je ułatwiając, bądź dostarczając rozrywki, ale w dalszej perspektywie również kształtując na niespotykaną dotąd skalę – stwierdziła laureatka konkursu.

Program „Seeds for the Future” jest realizowany w Polsce od 2014 roku. Główną nagrodę stanowi dwutygodniowy wyjazd do Chin, w czasie którego laureaci biorą udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych ekspertów Huawei w siedzibie firmy w Shenzhen oraz mają możliwość kulturoznawczego pobytu w Pekinie.

„Nagroda w konkursie może być przydatna dla studentów, ponieważ dzięki niej mają szansę zapoznać się z działaniem dużej korporacji. Mogą się zetknąć z technologią, która nie zawsze jest dostępna na uczelni, albo jest dostępna w wersji demonstracyjnej, fragmentarycznej. Na wyjeździe pokazywane są im kompletne rozwiązania technologiczne, często najnowsze. To są rzeczy, których nie pokazuje się osobom przypadkowym. Studenci, którzy wracają ze stażów w Huawei zawsze są zadowoleni i chwalili ten pobyt” - wyjaśnił prof. Roman Stanisław Deniziak, opiekun studentów z Politechniki Świętokrzyskiej.

Dwóch jego podopiecznych: Bartłomiej Pyk i Przemysław Pyk także zostało wyróżnionych w konkursie. Pisali o wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

„Sztuczna inteligencja zmieniła sposób nauki, a także wpłynęła na odpoczynek. Pomaga nam utrzymać dom w czystości oraz ułatwia zapisywanie informacji i planowanie dni. Według mnie, w najbliższych latach rozwój zakresu sztucznej inteligencji będzie się powiększał, a algorytmy będą wspomagać człowieka w coraz to nowych obszarach życia. W zastosowaniach sztucznej inteligencji ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia” – mówi Przemysław Pyk.

W opinii wiceprezesa Radosława Kędzi, w każdym kraju studenci mają inny bagaż doświadczeń, inne uwarunkowania kulturowe i inny punkt widzenia na technologie – w związku z tym niekiedy ciężko jest porównywać prace uczestników programu pochodzących z zupełnie innych zakątków świata. „I właśnie dlatego udział w warsztatach w siedzibie głównej Huawei niesie ze sobą wysoką wartość dla laureatów programu. Rozwiną oni nie tylko swoje umiejętności techniczne, ale będą też mieli okazję współpracować w międzykulturowym środowisku, a takie doświadczenie na pewno przyda im się w przyszłej karierze zawodowej” – podsumowuje Kędzia.

Patronami 6. edycji „Seeds for the Future” byli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI), Polska Sekcja IEEE oraz Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych.

„Seeds for the Future” prowadzony jest na świecie od 2008 roku (w Polsce od roku 2014) i obejmuje swoim zasięgiem 108 krajów, angażując 30 tys. studentów z ponad 350 uczelni świata.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.08.2019, 19:06
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii