Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Polskie miasta dzisiaj są liderami europejskimi w zakresie elektromobilności. Sprzyja temu dobra strategia miast, ale też wysokie dofinasowanie ze środków unijnych” – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Według niego podpisana deklaracja dotyczy nie tylko miast, ale też innych interesariuszy rozwoju tej branży, w tym firm z nią związanych. „Deklaracja stanowi swego rodzaju zobowiązanie, że będziemy w zakresie elektromobilności robić i więcej, i szybciej” – podkreślił Krzysztof Żuk.
Kongres Nowej Mobilności został zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, Związkiem Miast Polskich oraz Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. To największe, merytoryczne forum dyskusyjne poświęcone wyzwaniom związanym z wdrażaniem elektromobilności w Polsce. Odbywa się ono w otwartej formule warsztatów i grup roboczych, w których biorą udział przedstawiciele samorządów, firm motoryzacyjnych, dostawców infrastruktury oraz eksperci. „Takie spotkania są potrzebne, byśmy budowali swoją wiedzę o rynku elektromobilności” – zaznaczył Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.
Tempo rozwoju elektromobilności w Polsce znacznie zwiększyło się w ostatnich latach. Jest to efektem strategii przyjętej przez Unię Europejską oraz zmian w polskim prawodawstwie, które nakłada na samorządy limity wykorzystania pojazdów zeroemisyjnych w transporcie publicznym.
Udział e-busów we flocie (dotyczy gmin powyżej 50 tys. mieszkańców) ma wynieść w 2021 r. co najmniej 5 proc., w 2022 r. -10 proc., a w 2028 - 30 proc. To właśnie Lublin jest miastem, które obecnie spełnia wyznaczony 5-procentowy wskaźnik, a jak obiecuje prezydent miasta za 2 lata parametr ten zostanie podwojony.
Maciej Mazur poinformował, że obecnie w naszym kraju jest użytkowanych 198 elektrycznych autobusów, a kolejne 300 znajduje się w produkcji. „ Oznacza to, że wkrótce po polskich drogach będzie jeździło 500 e-busów – powiedział Mazur. - Życzymy sobie, abyśmy stali się też liderem w zeroemisyjnych pojazdach osobowych. Na razie jest to 6300 zarejestrowanych aut, a my myślimy o dziesiątkach, stekach tysięcy a nawet milionach” – dodał. Uzupełnił, że Kongres został zorganizowany m.in. po to, by czas dojścia do takich liczb był odpowiednio krótki.
Uczestnicy Kongresu podkreślali też, że rozwój elektromobilności ma służyć poprawie jakości życia mieszkańców miast, poprzez ograniczenie emisji CO2 i hałasu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.09.2019, 12:03 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Beata Drzazga laureatką prestiżowej nagrody Wektor 2024
Beata Drzazga, założycielka firmy BetaMed SA, została uhonorowana Wektorem 2024 - nagrodą przyznawaną przez Pracodawców RP, największą organizację zrzeszającą pracodawców w Polsce.- 22.01.2025, 12:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Drzazga Clinic
-
DYMO współpracuje z GA International (LabTAG) aby móc oferować etykiety kriogeniczne dla drukarek DYMO LabelWriter serii 5
- 22.01.2025, 11:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS