Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zmiany w logowaniu do bankowości, jakie zostały wprowadzone przez banki w połowie września br. pod wpływem dyrektywy PSD2, zmusiły cyberprzestępców do większej kreatywności. Mamy do czynienia z nowym scenariuszem ataku i zupełnie nowym złośliwym oprogramowaniem o nazwie SpyWindow. Eksperci cyberbezpieczeństwa z PREBYTES SIRT opublikowali na https://sirt.pl analizę scenariusza ataku na użytkowników bankowości internetowej.
Cyberprzestępcy będą jeszcze skuteczniej manipulować zachowaniem potencjalnej ofiary poprzez wejście z nią w bezpośrednią interakcję za pośrednictwem telefonu i poczty e-mail. Doskonałym pretekstem do nawiązania osobistego kontaktu z ofiarą stały się właśnie wprowadzone zmiany.
Cyberprzestępca dzwoni do wytypowanej przez siebie ofiary. Podając się za konsultanta banku informuje o potrzebie dopełnienia formalności dotyczących wdrożenia PSD2 i namawia, aby użytkownik podążał za wydawanymi poleceniami.
Po wzbudzeniu zaufania cyberprzestępca wysyła do ofiary wiadomość e-mail. Zawiera ona rzekomo zabezpieczony poufny dokument, który należy pobrać z zamieszczonego linku.
Kontynuując rozmowę, cyberprzestępca podaje hasło niezbędne do rozpakowania zapakowanego programu do podpisywania dokumentu. W rzeczywistości jest to złośliwe oprogramowanie o nazwie SpyWindow. Uruchomiony SpyWindow będzie się uwiarygadniał logiem banku, którego ofiara jest klientem.
SpyWindow jest narzędziem do wyłudzenia danych do logowania w bankowości oraz kodów autoryzacyjnych, które są podczas rozmowy z użytkownikiem wysyłane do cyberprzestępcy. Dysponując danymi logowania do bankowości internetowej oraz kodami autoryzacyjnymi, haker przejmuje pełną kontrolę nad kontem użytkownika bankowości.
Po pomyślnie zakończonym fikcyjnym procesie podpisywania ważnego dokumentu, użytkownik bankowości zostaje z poczuciem rzetelnie i sprawnie zakończonego procesu adoptowania się do zaistniałych zmian.
Cały proceder został szczegółowo opisany na stronie https://sirt.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.09.2019, 11:23 |
Źródło informacji | PREBYTES SIRT |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PZU z pomocą dla poszkodowanych w pożarze w Ząbkach
Od wczesnego poranka 4 lipca br. mobilni eksperci PZU są na miejscu poważnego pożaru na osiedlu w podwarszawskich Ząbkach. Kontaktujemy się ze wszystkimi ubezpieczonymi w PZU mieszkańcami bloku objętego pożarem. Uruchomiliśmy uproszczone procedury obsługi, a dziś na miejsce przyjedzie też Mobilne Biuro PZU, w którym poszkodowani będą mogli zgłaszać szkody bezpośrednio, uzyskać informacje o przygotowanych dla nich lokalach zastępczych i inną pomoc.- 04.07.2025, 16:15
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PZU
-
Komunikat prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po pożarze budynku wielorodzinnego w Ząbkach - apel PIIB o pilny przegląd poddaszy w Polsce
W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa składa wyrazy współczucia wszystkim poszkodowanym mieszkańcom oraz wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej.- 04.07.2025, 16:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ