Newsletter

MPiT: działania na rzecz ograniczenia skutków suszy i zwiększenia bezpieczeństwa wodnego (komunikat)

27.09.2019, 12:52aktualizacja: 27.09.2019, 12:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

W tym roku nasz kraj dotykają negatywne skutki zjawisk pogodowych - z jednej strony suszy – wynikającej z wyjątkowo wysokich temperatur i braku opadów latem, a z drugiej strony przymrozków, które mieliśmy wiosną. Jednym z tych skutków jest spadek produkcji warzyw i owoców. Jak wynika z wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r., tegoroczną produkcję warzyw gruntowych ocenia się na niespełna 3,8 mln ton, czyli ok. 9 proc. mniej niż w 2018 r. Jeszcze większy spadek przewiduje się w odniesieniu do owoców z drzew (o 25 proc. mniej rok do roku) i z krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych (o 20 proc. mniej w ujęciu rocznym).

W reakcji na te zjawiska rząd podjął odpowiednie działania, m.in. wsparcie suszowe dla branży (w 2018 roku o rekordowej wartości 2,2 mld złotych; w tym roku rząd również zapewni odpowiednie wsparcie). Przygotował również projekt Stop Suszy. Jest to pierwszy w Polsce kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy, m.in. w odniesieniu do produkcji rolnej. Projekt zakłada: budowę lub przebudowę urządzeń wodnych; niezbędne zmiany w korzystaniu z zasobów wodnych oraz tych dotyczących naturalnej i sztucznej retencji. Poza tym proponuje katalog działań, które będą przeciwdziałać skutkom suszy. Konsultacje społeczne projektu trwają do 15 lutego 2020 r. Dzięki niemu w 2020 r. Polska dołączy do czołówki państw europejskich, które mają opracowane plany przeciwdziałania skutkom suszy.

Oprócz tego rząd przyjął założenia do Programu Rozwoju Retencji na lata 2021-2027, z perspektywą do roku 2030. Zgodnie z nimi ma dojść do połączenia wszelkich dostępnych metod retencjonowania wody: retencji dużej, małej, sztucznej, naturalnej oraz melioracji. W ramach programu, do 2027 r. dojdzie do realizacji 94 inwestycji, których koszt szacowany jest na ok. 10 mld zł. W efekcie zwiększy się objętość retencjonowanej wody oraz pojemność obiektów małej retencji. Złagodzone zostaną skutki suszy, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich i obszarów leśnych. Zmniejszy się również ryzyko powodziowe, w tym to związane z tzw. powodziami błyskawicznymi na terenach zurbanizowanych. Przywrócone lub poprawione mają zostać także warunki energetycznego wykorzystania wód.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2019, 12:52
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii