Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Urząd sprecyzował, ze szybciej rosły ceny mieszkań na rynku wtórnym, gdyż skala zwyżki sięgnęła 9,4 proc. Z kolei na rynku pierwotnym wzrost wyniósł 6,6 proc.
Z komunikatu GUS wynika ponadto, że ceny lokali mieszkalnych w drugim kwartale 2019 r., w stosunku do kwartału pierwszego wzrosły o 2,3 proc. (w tym na rynku pierwotnym – o 1,6 proc. i na rynku wtórnym – o 3,0 proc.).
Według GUS w drugim kwartale największy wzrost cen lokali mieszkalnych w ciągu roku zanotowano w województwie dolnośląskim (wzrost o 12 proc.), śląskim (o 10,4 proc.) i małopolskim (o 10,3 proc.). Najmniej zdrożały mieszkania w województwie opolskim, gdzie wzrost wyniósł 4,8 proc.
GUS zauważa jednocześnie, że w drugim kwartale 2019 r. ceny lokali mieszkalnych były o 21,1 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. (w tym na rynku pierwotnym – o 16,8 proc., a na rynku wtórnym – o 25,0 proc.).(PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.10.2019, 12:44 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |